| Denianonim a întrebat:

Am o problemă! Nu pot să mă îngraș! Sunt fată (14 ani) și am 1, 60 înălțime și doar 42 de kg. Sunt prea slabă, inainte totuși eram mai ok, dar acum sunt doar piele și oase. Nu îmi mai stau bine hainele pe mine. Am forme, sunt foarte dezvoltată din punctul ăsta se vedere, dar am picioarele FOARTE subțiri. Vă puțeti imagina cum arată?! Toți colegii îmi spun ca nu îmi mai stă bine in colanti sau haine mulate (eu numai haine strâmte port la școală de când ma știu. )Mai am acum și genunchi proemineti. La doctor am fost, au zis ca n-am nimic, iau tablete de îngrășat și tot mi se pune pe fund numa pe picioare nu!
Deci cum ma pot îngrașa la gambe?
Si mai am o intrebare(sper ca raspunsul sa fie nu): de curând mi-am apărut cateva pete mici albe pe maini, e vitiligo? Cred ca înnebunesc daca am. Sper ca au apărut in urma bronzului si nu e vitiligo
Voi ce credeți?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gambele subtiri denota lipsa mare de calciu in oase.
Fac pariu ca mananci putine lactate si lapte natural, sau chiar deloc.

Mai tarziu vei avea mari probleme daca continui asa (spasmofilie, osteoporoza).

| ALGator a răspuns:

Ai BMI 16.4, mult sub 19-25 care e "normal". Te preocupa cum arati, dar de fapt ar trebui sa ai grija de corpul tau.
Ingrasarea nu se face cu pastile si nici de dragul sa arati bine.
Dar in cazul tau trebuie sa pui kilograme pe tine. Chestia cu gambele e fita. Niste gambe subtiri sunt aur in ce priveste aspectul fizic mai tirziu. Dar nu poti sa pricepi tu acum. Si nici macar nu vrei sa faci un compromis inteligent sa mai renunti la imbracamintea mulata. Vei deveni frumoasa la majorat sau peste citiva ani.
Pentru ingrasare trebuie sa faci exact ce nu au voie cei supraponderali.
3 mese principale si 3 secundare pe zi. Ultima pe la 20:00 seara.
Unt, smintina, brinza de vaca grasa, deserturi (atentie la ingrijirea dintilor). Maininca ce-ti place, mareste cantitatile (3-4 senvisuri in loc de 1-2). Nu ocoli insa legume, fructe. Cintareste-te odata pe saptamana (de ex simbata, cand ai timp) si fa un grafic.
Vei reusi. Poti sa te ingrasi maxim 0.5 kg pe saptamana.

Ce "tablete de îngrășat" iei? Le-a prescris tocmai doctorul care a zis ca nu ai nimic!? S-a uitat la BMI-ul tau (BMI, cauta pe google) ca este destul de mult sub?
Succes!

| Denianonim explică (pentru ALGator):

Multumesc pentru sfaturi
Nu, nu doctorul mi-a dat tabletele
Sunt tablete de îngrășat Alive si sunt destul de scumpe

| ALGator a răspuns (pentru Denianonim):

Inteleg. Tabletele sunt si scumpe si nu sunt OK cita vreme nu sunt recomandate sau aprobate de doctor. Probabil ca nu fac niciun rau, dar iti dau impresia gresita ca te ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata, mergi la medicul de familie, si daca e cazul, iti va da trimitere spre analize, asltfel orice sfat medical cules de pe internet, de la persoane neavizate, iti poate aduce mai multe daune decat ai putea crede.

| VICTORTPURO a răspuns:

Sunt mai multi factori din cauza carora nu iei kg in plus chiar si daca mananci bine, eu zic sa consulti mai bine un medic specialist inainte sa te apuci sa faci singura ceva s-au chiar sa te pui pe diete de ingrasare care sa iti faca mai rau, multa sanatate.

| dubfreeromaniasmoke a răspuns:

Din cate stiu eu sexul te poate rezolva. am avut o iubita acum cativa ani care era la fel ca tine si dupa ce am facut sex la aproximativ 2 luni era normala.

| ancuta286 a răspuns (pentru dubfreeromaniasmoke):

Sa faca sex la 14 ani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dubfreeromaniasmoke):

E doar o copila, cum poti indruma spre asa ceva?! Dai dovada de un pedofil ascuns!

| dubfreeromaniasmoke a răspuns (pentru ancuta286):

Da cei asa mare grozavie? eu i-am zis o parere nu inseamna ca va si face. eu inteleg ca ce i-am zis unora li se pare,, ridicol'' dar cum am zis, acea fata cu care am fost a aratat super bine dupa aia.