| 24082000 a întrebat:

Am parul gras de la 14 ani! Acum am 15! De ce am parul gras? Si de ce il am gras de la 14 ani? :p Ma spal la cap si dupa 3 zile se ingrasa! :/

Răspuns Câştigător
| Cristinaaa57 a răspuns:

Pntru ca esti la pubertate, si glandele sebacee secreta sebum, asa iti apar si cosurile

7 răspunsuri:
| Cristinaaa57 a răspuns:

E normal sa se ingrase la 3 zile, adica oricarui om I se ingrasa asa. glandele sebacee secreta sebum si d'aia

| 24082000 explică (pentru Cristinaaa57):

Dar cand eram mai mica nu mi se ingrasa deloc. Acum de ce se ingrasa asa des?

| Cristinaaa57 a răspuns (pentru 24082000):

Pntru ca esti la pubertate, si glandele sebacee secreta sebum, asa iti apar si cosurile

| DrMundo a răspuns:

Bun in primul rand daca ai parul gras ar trebui sa-l speli foarte des, nu stiu daca este cunosc o fata care are parul gras asa cum spui si tu si il spala zilnic, apoi foloseste sampoane cu un aspect translucid si evita sampoanele cremoase.
Spala-ti parul an timpul zilei. Glandele sebacee functionează mai greu pe timpul noptii.
Foloseste numai apa calduta. Apa fierbinte stimulează productia de sebum.
Dar bineinteles si un medic dermatolog te poate ajuta sa-ti prescrie un anumit sampon luat de la farmacie special pentru problema si tipul tau de par.

| DrMundo a răspuns:

Vroiam sa spun in prima fraza dupa virgula, ca nu stiu daca v-a functiona si la tine atat de usor dar cunosc o fata care avea parul gras dar din cauza ca-l spala des s-a mai ameliorat problema

| DrMundo a răspuns:

Pentru ca glandele sebacee "se dezvolta odata cu tine" e logic cu cat mai mult cresti cu atat mai mult sa secrete, bineinteles sunt si cazuri contrarii, dar este un lucru normal ceea ce ti se intampla tie, incearca sa speli mai des pe cap daca problema ta persista poti incerca sa faci ce ti-am spus in primul comentariu

| CristinaDanciu a răspuns:

Păi nu-i mai da să mănânce. Băi în primul rând învaţă limba română (e spre binele tău). În al doilea rând asta este o problemă care se poate rezolva cu anumite şampoane pentru părul gras.

| 24082000 explică (pentru CristinaDanciu):

Nu cred ca am gresit gramatical, daca tu nu observi bine mai priveste odata intrebarea!winking