| Gabitaancutaelena a întrebat:

Daca am un scalp gras la cat ar fi indicat sa imi spal parul? Tin sa menționez ca mi se ingrasa dupa 2 zile.

Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

Când simți nevoia. Nu există o regulă. Scalpul va rămâne unul gras, indiferent de frecvența spălării.
La rândul meu, am un scalp gras.
De regulă îl spăl o dată la două zile.

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Spalarea mai rara sau mai des pe par nu prea influenteaza acest lucru, totul tine de genetica, celulele grase, uleiul din acestea, sebumul produs din glandele sebacee, toate tin de organismul tau.

De altfel, ai grija si cu pieptanatul, pentru ca asa sebumul ajunge mai repede spre extremitatile firelor de par, de la scalp.

Dar ca raspuns orientativ, daca ne-am gandi la faptul ca atunci cand te speli pe cap, respectiv cu sampon, se indeparteaza sebumul si astfel se poate produce mai mult... probabil la o medie de 3 zile ar fi indicat.
Insa repet, tine de organismul tau. Incearca o perioada relativ scurta intre spalari, si una destul de inaintata si vezi diferentele. Si recomand si un sampon adecvat pentru tine.

Numai bine si zile cu soare! ^_^

| Ofiintă a răspuns (pentru DoarBogdan):

Care ar fi acel șampon adecvat?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Ofiintă):

Am zis la modul general, care este potrivit pentru ea, nu asa... orice big grin. Dar nu am unul specific, cu toate ca daca citesc iar ce am scris, asta reiese laughing (ah)

Dar daca ar fi sa zic unul, sa nu ma certi, probabil ceva de la Vichy ar fi bun, Dercos, ceva sebocorector. In general acestea dau rezultate (care difera de la persoana la persoana).

| Ofiintă a răspuns (pentru DoarBogdan):

Am folosit ani la rând cel de la vichy pentru scalpul gras. Usucă foarte tare părul, scalpul se ingrasă la fel de repede.
Așa este în cazul meu, părul dintotdeauna a reprezentat o bătaie de cap.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Ofiintă):

Ah, atunci trebuie sa gasim altceva thinking

Dar daca iti usuca parul, de ce l-ai folosit atatia ani?

| Ofiintă a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pentru că nu îl îngreuna.
Am un tip de păr mai dificil, cu fir subțire, fin.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Ofiintă):

O fiinta speciala happy

| Ofiintă a răspuns (pentru DoarBogdan):

Unul dintre minusurile mele laughing
Nu este special.

| Ancandf875 a răspuns:

Daca il speli foarte des o sa secrete si mai mult sebum si este indicat sa il speli odata pe saptamana. Eu asa il spal si iti zic ca si eu am avut aceiasi problema. Mi se ingrasa foarte repede si arata dat cu ulei.Incet incet am mai prelungit cu o zi si acum mi se ingrasa dupa vreo 4, 5 zile.Totusi daca nu poti sa iesi din casa datorită aspectului foloseste sampon uscat.