| Cristina505 a întrebat:

Am parul lung, am fost vopsita saten inchis pe toata lungimea, apoi am fost decapata si si vopsita blond iar peste 3 saptamani decolorata si vopsita blond mai deschis, acum parul meu este frumos dar cam slab, se rupe usor.si as vrea sa mi`l inchid cu 2 nuante dar cu vopsea fara amoniac.Am auzit ca este chiar sanatos sa te vopsesti fara amoniac.credeti ca parul meu va fi si mai slab dupa vopsirea fara amoniac?

1 răspuns:
| deeyuz a răspuns:

Nu cred, dar poţi obţine un păr frumos şi lung dacă apelezi la unele tratamente naturiste. Plante banale precum urzica, rădăcina de brusture, muşeţelul sau frunza de nuc pot înlocui cu succes tratamentele cosmetice scumpe şi, de cele mai multe ori, nocive pentru firul de păr.
Dacă ai un păr rar, care creşte greu, poţi folosi decoctul de urzici şi rădăcină de brusture. Fierbe plantele într-un litru de apă timp de zece minute şi masează-ţi, mai apoi, scalpul cu amestecul obţinut. Prin masaj se va intensifica circulaţia sângelui de la nivelul scalpului. Creşterea părului va fi astfel stimulată, mătreaţa va dispărea, iar părul tău va căpăta un aspect strălucitor şi sănătos, dacă foloseşti compoziţia timp de o lună. Atât urzicile, cât şi rădăcina de brusture sunt recunoscute pentru capacitatea de a elimina excesul de sebum şi de a stimula creşterea firului de păr.
Uleiul de ricin, amestecat cu ulei de măsline şi ulei de migdale, contribuie la o hidratare intensă şi ajută la creşterea părului. Aplică la rădăcini amestecul săptămânal, lasă-l să acţioneze 30 de minute, apoi curăţă bine părul.
Amestecul de miere, iaurt şi gălbenuş de ou poate fi util în stimularea creşterii părului. Combină câteva linguri de iaurt cu o lingură de miere şi un gălbenuş de ou. Aplică, mai apoi, compoziţia atât la rădăcini, cât şi pe lungimea firului de păr şi las-o să acţioneze timp de 20 de minute. Spală-ţi părul la final cu apă călduţă şi şampon. Mierea îţi va întări rădăcinile părului, iar gălbenuşul de ou va oferi părului strălucire.

...http://www.ziare.com/articole/intarire+fir+par