| deeablonda23 a întrebat:

Am o oja care se crapa m-am dat cu ea si nu s-a crapat de loc. Probabil nu am folosit-o cum trebuie. Imi puteti spune si mie cum sa o folosesc ca sa se crape mai mult? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Consumptive a răspuns:

Oja respectiva trebuie folosita peste un alt strat de lac ca sa crape.De exemplu, iti dai prima data cu un lac de ce culoare vrei tu, apoi cu oja respectiva si efectul de "crapaturi" va aparea.
Daca dai direct pe unghie fara un alt strat de lac sub ea nu are niciun efect.
De asemea sa nu dai prea multe straturi, dai unul odata si daca vrei mai multe crapaturi incearca sa sufli putin imediat dupa ce ai aplicat stratul respectiv.
Sper ca am explicat cat de cat ca sa intelegi, daca nu, imi mai poti pune intrebari. happy

| deeablonda23 explică (pentru Consumptive):

Dar primul strat trebuie sa il las sa se usuce?

| Consumptive a răspuns (pentru deeablonda23):

Da, trebuie sa astepti sa se usuce primul strat de lac. happy

4 răspunsuri:
| leeya a răspuns:

Dai prima data cu oja normala si apoi cu un strat foarte foarte subtire de oja crpata

| robertaasdfghj a răspuns:

Pui un lac normal de unghii si stai pana se usuca, complet. Dar nu astepri mult dupa aceea si pui lacul care crapa. daca vrei sa para mai crapat il puti pune in stat subtire, va crapa mai repede dar preferabil este un strat mediu. Atetie! nu da 2 straturi! nu arata bine. sper sa imi dai funda.