| nyoentox2002 a întrebat:

Am și eu o întrebare!
Mi-am luat o crema antibronz 50 SPF+.
La ce ore trebuie să mă dau cu ea că umblu toata ziua prin soare că livrez cu bicicleta și sunt și creol, in unele părți ale corpului sunt deschis(burtă, picioare)?
Daca mă dau pe fata mereu îmi pot recupera nuanța?
De cate ori pe zi și la ce ore se ia crema?
Eu de exemplu mă trezesc la 8-9 dimineața și la 10 îmi încep programul

16 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu se poate sa te dai cu ea si sa umbli toata ziua, cii trebuie aplicata cu jumate de ora inainte sa iesi din casa, apoi tot trebuie reaplicata la cateva ore pentru a-si face efectul.Atentie, chiar daca nu este soare, norii nu filtreaza decat maxim 10% din razele uv, deci nu te lasa pacalit.
Si nu, nu recuperezi nuanta cu crema de protectie solara, ci o mentii pe care pe care o ai.Bronzul se sterge in mod natural pana cand vine iarna, trebuie sa astepti.

Daca vrei sa grabesti exfolierea poti folosi produse cu AHA sau BHA.

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Ai Facebook sau insta sa îmi explici unele chestii? Poate ne cunoaștem mai bine devenim și noi prieteni adică mai cer un sfat una alta?

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Am, dar nu sunt pentru necunoscuti.Esti liber sa scrii aici in privat.

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

De exemplu merge să mă dau așa, la 9 mă trezesc și la 9 jumate folosesc crema apoi mai folosesc la 14 și apoi la ora 16?
Înseamnă că și Iarna mă dau numai că mai puțin?

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pare mai ok sa fie interval cam de 3 ore, deci propun 9:30, 12:30, 3:30.

| sammie a răspuns:

Atunci când ieși din casă. Și peste 4 ore. Crema de 50 este puternică și n-are rost să-ți dai cu ea o data la 2 ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fram esti cu capu', sa mor daca te mint. Esti ok asa cum esti, termina cu protiile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce atâta crema protecție. Am anul acesta peste 5000 km pe bicicletă ( nu livrator), din care vreo 3000 km doar prin soare, fara creme, fara nimic. Sunt bronzat în dungi de la mănuși, ochelari, tricou, de la pantalonii scurți, casca. Ai ieșit și tu, pui de gostat din casa, iar acum ți-e frica sa nu te ardă soarele? M-ai făcut sa devin și ironic deja.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Pai tu poate nu ești creol dar eu da

| dragodana a răspuns:

Salut!
Hai sa iti explic eu cum sta treaba cu SPF-ul si cum sa calculezi.
Daca esti la piscina/mare, SPF-ul trebuie reaplicat dupa ce ai iesit din apa si s-a zvantat apa de pe tine.
50(cat e SPF-ul)*10 minute=va actiona pentru 500 minute, apoi trebuie reaplicat.

| nyoentox2002 explică (pentru dragodana):

Eu folosesc de 3 ori pe zi orele 9:30, 12:30 și 15:30 am pus și alarme la telefon

| Skarr a răspuns:

Crema de protectie solara se aplica odata la 2 ore daca stai toata ziua in soare

| Cherciumihai a răspuns:

Sună și întreabă medicul de familie. on the phone sau farmacia/magazinul de unde ai achiziționat crema >big grin

| dullcat a răspuns (pentru Cherciumihai):

De cand n-am mai vazut acel emoji...laughing Nu ar strica sa existe aici optiunea de a adauga cand scrii comentarii.Asa din tastatura nu mai stiu sa scriu prea multe.Da, se pot gasi pe net, but still.

| nyoentox2002 explică (pentru Cherciumihai):

Am luat crema de la un magazin comercial! Dar oricum ce are acolo are și la farmacie, la farmacie e mai scump!
Și medicul de familie nu are ce îmi face că eu nu cotizez la sănatate!

| Cherciumihai a răspuns (pentru dullcat):

Le am scrise pe hârtie, la final, în loc să fie ăla care rânjește, trebuia să fie ăla care dă din mâini că nu știe însă...cred că nu e bine programat sau nu îl am eu scris bine. Păcat de Yahoo Messenger că s-a închis, acolo erau multe. peace sign