| Marii a întrebat:

Am si eu o mareee problema cu unghiile, mi se exfoliaza zilnic, nici nu cresc bine ca incep sa se exfolieze si peste putin timp sa se rupa. Chiar azi mi s-a rupt o unghie din carne. Vreau si eu sa le fac ceva sa reziste, vreau sa le las sa creasca fara teama de a se rupe. Nu-mi spuneti de lacuri si altele, am incercat si tot degeaba. Imi puteti recomanda niste tratamente naturiste? happy

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Crește aportul de vitamine cu un consum de legume și fructe proaspete, masează unghiile cu ulei de ricin, evită contactul cu detergenții duri, acetonă, etc., folosește o pilă pentru unghii casante.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Exfolierea indica o carenta de vitamine ( din grupa B-urilor )... mananca sanatos si diversificat! nu rezolvi minifracturile keratinei unghiilor decat daca inlaturi cauza producerii acestora

| cretzufinish a răspuns:

Tine-le in ulei de masline putin incalzit cat sa suporti sau infinge unghiile intr-o jumatate de lamaie. Fa chestia asta timp de o saptamana, de 3 ori pe zi. Chiar da rezultate.winking

| Lorelai a răspuns:

Tine mainile intr-un vas cu ulei de masline. O faci la cateva zile!

| campanario a răspuns:

Buna.Iti recomand cu caldura o cura de drojdie de bere.Se bea dimineata pe stomacul gol, o lingurita de drojdie de bere ( eu folosesc pulbere) amestecat cu apa.Gustul e naspa insa efectul e garantat! Acest amestec ma ajuta atat la purificarea organismului cat si la repararea parului si a unghiilor pentru ca are un continut ridicat in calciu si fier.Alta metoda ar fi sa inmoi unghiile in ulei de masline caldut. Sper ca ti'am fost de ajutor :*

| mikutzzza1000 a răspuns:

Asa mi-se intampla si mie pana cand o prietena mi-a recomandat ulei de ricin este f bun si accesibil( stiu ca suna ca-n reclamele de la teleshopinglaughing ) dar merit sa incerci, la mine a functionatbig grin

| last_9432 a răspuns:

Tinele in ulei de masline si zeama de lamaie o sa ti se albeasca si o sa se intareasca poti lua si calciu cu vitamina D

| BiaJ a răspuns:

Si eu patesc la fel. Mi-am luat de la farmacie un tratament dar fara rezultate.sad

| Moni. a răspuns:

Buna.Eu folosesc de la Kallos cosmetics.Sunt bune, si iti iei pentru intarirea unghiilor si crestere.Imediat o sa creasca si o sa fie mai rezistentehappy. Amundoua costa 10 lei.Sau poate ca ai lipsa de calciu, din moment ce ti se rup din carne...lacurile de care ti-am zis chiar sunt bune...Succes!happy

| anastasia_5587 a răspuns:

Cel mai bine faci asa.
1.iei niste ulei de masline, zahar si miere.
2. le amesteci intr-un bol.
3.il lasi deoparte si iti pui mainile in apa calda, le tii 5 min.
4. apoi te freci pe maini cu aceea pasta de masline si apoi le cureti cu apa calduta.
5.la sfarsit iei o lamaie si iti freci unghiile cu lamaia.(asta ajuta la albire si la insanatosire)