| Ana a întrebat:

Am slabit mult, ar putea din cauza asta sa-mi cada parul?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai luat medicamente sau ceaiuri pentru slabit, trebuie sa stii ca multe sunt foarte toxice pentru organism si de aceea poate sa-ti cada parul. va creste inapoi dupa ce te vei dezintoxica. daca ai slabit infometandu-te sau din cauza unei boli, atunci iti cade de la aportul scazut de proteine si vitamine, sau de la boala de baza care determina slabirea dramatica si emacierea intregului organism. Oricum, ar fi cazul sa mergi la medic pentru a te asigura ca nu sta ceva mai grav in spatele acestei slabiri insotite de epuizarea resurselor de refacere a organismului.

| Ana explică:

Nu am slabit brusc si nici nu m-am infometat, dar tin sa mentionez ca m-am si vopsit big grin

| Ana explică:

Bai cine da aici nefolositor?

| ancalazar a răspuns:

Depinde cum ai slabit. Daca ai slabit infometandu-te tot organismul tau poate fi afectat.Ai mare grija sunt si eu trecuta prin astfel de etape si iti spun ca un slabit rapid si nesanatos nu eniciodata solutia.Incearca sa consulti un nutritionist sau mananca mai multe fructe si legume ori ia-ti ceva suplimente de vitamine.Stiu ca acest lucru iti va aduce poate ceva kg in plus (2-3 probabil) dar scopul tau e sa fii frumoasa si slaba nu sa iti provoci rau tie si organismului tau.Ai grija de tine.Asa cum blana arata cum se simte un animal, parul tau SE POATE sa iti dea semne despre starea organismului tau.Consulta un specialist sau uita-te in urma si gandeste-te cat de mult nu ai mancat ca sa slabesti. Take care!

| Munchkin a răspuns:

Eh peăi dacă te-ai vopsit, atunci e clar.
Încearcă o mască, o faci din ulei de ricin si vitamina A... poţi întreba la farmacie.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Bineinteles ca nu.

| denisa0906 a răspuns:

Pai da logic daca te`ai vopsit normal ca e posibilhappy

| g_7133 a răspuns:

Poate sa iti cada parul din cauza stresului, a apei cu care te speli. Eu am vazut un studiu in care spunea ca toamna si primavara ne cade cel mai rau parul happy.

| alina88 a răspuns:

Depinde prin ce metode ai slabit. Daca spre ex ai slabit practicand sport si o dieta mai lejera nu ar avea vreo legatura cu caderea parului slabirea, dar daca ai slabit cu ajutorul anumitor ceaiuri si medicamente ar fi posibil sa aiba legatura cu acestea.Acum tu stii! Cat despre vopsit... poti fi sigura ca si acesta are partea lui de vina!

| dorina02 a răspuns:

Da, orice schimbare prin care trece organismul nostru se resimte intr-un fel sau altul. Acum trebuie sa analizezi felul in care ai slabit, daca ai luat medicamente sau ceaiuri, si sa analizezi prospectele. Nu te panica, incearca sa mananci legume si fructe. Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă slăbirea a fost bruscă și rapidă, să fii sigură că da.
O serie de analize de sânge, carențele de vitamine; stresul, boala, tutunul, etc. sunt factori care "ajută" la căderea mai mult decât normal al peărului (peste 60 de fire/24 de ore).
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună din nou.
Păi zi așa, drăguțo, că te-ai vopsit. Este și asta o cauză.
O mască puternic hidratantă, un balsam fotifiant și un șampon vitaminizant îți vor de un real folos.
Gama Joico este în vogă acum.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult ca sigur de la vopsea! eu am un par super des si frumos culoare castaniu deschis si staua sa luni dupa il vopsesc odata si imi cade jumate! treptat da sigur! se poate ca parul tau s anul suporte vopseaua! nu ma mir la cat sunt de toxice! la fel si nuantatorul sau cele fara amoniac!

| Sabrina_2288 a răspuns:

Nu cred ca asta e cauza.
Fiecare are o perioada in care ii cade parul mai mult.

| crinush a răspuns:

Asta depinde de metoda prin care ai slabit. Daca ai slabit luand medicamente, ai baut ceiuri de slabit sau te-ai infometat...atunci exista posibilitatea sa-ti cada parul din cauza asta... altfel nu prea cred. happy