| Buzzie a întrebat:

Am ten mixt. Ce tratamente ( naturiste daca se poate) imi puteti recomanda pentru a scapa de cosuri? Nu ma confrunt cu o acnee grava, dar am aglomerari de cosuri mici pe frunte care ma enerveaza si puncte negre la nas si barbie. sad
Cateva idei? Ieftin si eficient big grin

2 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Buna. Sapunul cu sulf nu este o modalitate sanatoasa de a scapa de cosuri. Punctele negre pot fi destul de usor eliminate daca te speli macar o data pe saptamana cu un amestec format din miere, zeama de lamaie si tarate de grau. De asemenea, ar fi bine sa iti cureti tenul in fiecare seara cu o solutie tonica sau antiseptica. Nu uita nici de crema hidratanta si de alimentatia sanatoasa. In plus, poti folosi un baton corector (care de cele mai multe ori usuca aceste cosuri) sau un fond de ten cu un continut mare de apa, pentru a nu iti incarca tenul. Ai grija de tine.

| Maryochicken a răspuns:

Du'te la plafar. Eu am incercat un tratament destul de simplu si eficient. Puneam intr'o cana 2-3 linguri de tarate de grau cu apa minerala, o lasam 4-5 ore, dupa care ma spalam pe fata cu apa aia si cu sapun cu sulf. apoi imi dadeam cu o crema Tisalibour. Toate te duc la vreo 10-15 lei big grin, bafta