| Loriiiicel a întrebat:

Am tenul foarte uscat.
Practic se cojeste.
Ce pot face? X_x

8 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Buna, DeeDee. Tenul uscat este o problema specifica sezonului rece. Daca vrei sa scapi de ea, in primul rand trebuie sa te hidratezi foarte bine. In plus, foloseste de doua ori pe saptamana o masca hidratanta alcatuita din miere, ulei de masline si putina zeama de lamaie. Nu uita sa iti cureti in fiecare seara tenul, dupa care sa aplici o crema hidratanta, pe care o vei folosi si dimineata. Iti recomand crema hidratanta de la Gerovital, cu un continut foarte mare de apa, care se absoarbe usor si nu ingrasa tenul. De asemenea, este bine sa mananci multe fructe si legume, mai ales in aceasta perioada a anului, cand pielea este atat de expusa frigului. Spor in toate sa ai.

| ikram a răspuns:

Foloseste o crema hidratanta, cu glicerina, eu iti recomand aceasta http://www.atshopping.ro/product.php?id_product=90

Abh
| Abh a răspuns:

Sunt in comert o gramada de creme hidratante pentru ten uscat, totul e sa o alegi pe cea care ti se potriveste si sa o folosesti corect.

| Lili_9579 a răspuns:

Primul pas pentru pielea cojita este exfoliantul, astfel vei inlatura pielea moarta, uscata, etc. Poti folosi un exfoliant facut acasa, natural (eu prefer ulei de masline+zahar+miele) sau unul din comert. Dupa aceasta ai nevoie de o masca profund hidratanta (fetele deja ti-au dat niste sugestii) - 1-2 ori pe saptamana. Si in fiecare noapte aplica o crema speciala pentru ten uscat, din abundenta. Ziua la fel, o crema pentru ten uscat, dar o aplici mai lejer sau iti procuri alta crema hidratanta usoara. Hidrateaza-te si pe dinauntru (apa, legume, fructe). Succes!

| Eunyce a răspuns:

Buna.

Iti recomand uramtoarele:

Cura de banane contra pielii uscate-o banana copata, 2 linguri frisca, o lingura branza de vaci si un galbenus de ou.Se curata fata temeinic, apoi banana se piseaza bine, amestecandu-se cu restul ingredientelor.Se aplica pe fata si gat, lasandu-se 20 de minute.Se indeparteaza cu apa calduta din belsug.

Masca de avocado si miere-jumatate de avocado se piseaza, amestecandu-se cu un sfert de cescuta de miere.Se aplica pe fata si gat, se lasa 10 de minute, clatind apoi cu apa calduta.

Ca si un exfoliant poti combina, 2 lingurite de cafea cu 3 linguri de miere, o lingurita ulei de rapita, una de ulei de masline.Iti masezi fata, gatul si decolteul cu atentie, apoi clatesti cu apa calduta. Dupa ce te-ai clatit, tamponeaza usor cu servetel rola de bucatarie.Nu de alta dar e pacat sa murdaresti prosopul cu ulei si resturi de cafea.Foloseste acest exfoliant mereu inainte de a-ti aplica o masca, deoarece ajuta ingredientele sa intre mai bine in piele. Dupa ce termini si cu masca, aplica pe fata si gat un ulei din migdale(se gaseste de cumparat la multe branduri).

Te asigur ca te vei simti "ca noua":-)
P. S. Bea 2 l de apa in fiecare zi, sunt foarte importanti.

Cu dragkiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Foloseste o crema hidratanta, gen Niveea, Dove. cateva zile si daca observi o schimbare foloseste`o zilnic dar daca nu. du`te la medic sa`ty recomande o crema happy
o zi frumoasa.

| AnonimHD a răspuns:

Fa`ti masti happy

| thegish a răspuns:

Foloseste o crema hitratanta.