|

Am vazut ca Andreea Raicu foloseste vitamina C zilnic pe ten. Apoi am vazut un clip pe Youtube in care un medic dermatolog spunea ca vitamina C nu lipseste din rutina ei zilnica de ingrijire a tenului. Sub ce forme se gaseste pentru ten si care ar fi cea mai indicata?

11 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Buna! happy Nu am o rutina, majoritatea alegerilor sunt in functie de necesitatile pielii. Trebuie sa folosesti produse potrivite nevoilor tale. Pielea mea este intoleranta la ingrediente care sunt ok si care se gasesc frecvent in produsele cosmetice, asa ca le evit sau le folosesc foarte rar. Eu pot sa folosesc acid hialuronic doar vara, in restul anului imi deshidrateaza pielea. Produsele pe care alegi sa le folosesti dimineata sau seara depind de indicatia producatorului si de preferintele tale. Eu nu aplic produse fotosensibilizante ziua, vitamina C poti sa o aplici ziua ca sa sporeasca actiunea SPF-ului, serul cu niacinamida poate sa fie aplicat oricand dar la unele persoane poate sa faca "scame" in functie de ce pun inainte, dupa si modul de aplicare a produselor (daca freci sunt mai mari sanse sa apara aceste "scame " )

Tot ce contine acid hialuronic intr-o cantitate mare ( printre primele ingrediente ) se aplica pe tenul usor umezit, cu apa plata sau apa Evian, pe care o tapotezi usor cu palmele si apoi aplici produsul si o crema hidratanta peste. Daca nu aplici crema hidratanta acidul hialuronic o sa isi ia apa din tesuturile pielii tale si vei obtine un efect de deshidratare.

https://comenzi.farmaciatei.ro/noutati/apa_minerala_naturala_300_ml_evian-p10063014

Buffet e foarte complex, contine peptide care au efect anti-imbatranire si acid hialuronic.

https://comenzi.farmaciatei.ro/ingrijire_personala/ingrijire_corp_si_fata/anti_imbatranire/ser_pe_baza_de_peptide_buffet_the_ordinary_30_ml_deciem-p10054051

Acid Hialuronic 2% + B5 hidrateaza foarte bine, este indicat si tenului cu exces de sebum pentru ca hidratand tenul intens, cantitatea de sebum produsa de ten se reduce.

https://comenzi.farmaciatei.ro/ingrijire_personala/ingrijire_corp_si_fata/anti_imbatranire/acid_hialuronic_2_b5_the_ordinary_30_ml_deciem-p10054066

Marine Hyaluronics este mai slab ca si AH 2% dar contine multi antioxidanti si are si o cantitate mica de acid salicilic...2007 - 10371 + Vezi răspunsul întreg

10 răspunsuri:
| a răspuns:

Păi tu câți ani ai? laughing Dacă nu greșesc vitamina C se folosește pentru a încetini formarea ridurilor și eventuala prevenire a lor și dacă n-ai peste 25 de ani, poate chiar 30, nu văd rostu s-o bagi în rutină.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru Adry05):

Pai unele au riduri si de la 18 ani. Nu cred ca tine de varsta ci de genetica si stilul de viata. Am prietene care au 20 ani si riduri foarte pronuntate pentru ca fumeaza si stau mult in soare.

| a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, corect, am uitat de aspectu ăsta. N-am prea văzut fete la vârsta asta cu riduri.

| a răspuns:

Vitamina C este instabila in apa, iar produsele ce o contin trebuie tinute de regula la frigider in sezonul cald ca sa isi pastreze proprietatile anti-oxidante, daca produsul isi schimba culoarea inseamna ca a oxidat si nu trebuie sa il mai aplici pe piele! Protectia solara este obligatorie!

Este de preferat sa folosesti produse in care nu intra aerul cu usurinta ( tub, flacon etc. ), iar daca alegi un produs cu pipeta durata sa de viata o sa fie scurta daca contine apa.

Preferatul meu este Resist Super Antioxidant Concentrate Serum de la PC, contine doua forme de vitamina C si alti antioxidanti ( vezi lista de ingrediente ). Confera luminozitate tenului si este genial pentru prevenirea si tratarea ridurilor.
https://www.paulaschoice.ro/produs/resist-super-antioxidant-concentrate-serum/

Am mai folosit 2 produse de la The Ordinary dar nu se compara cu un produs care are mai multe ingrediente active, umectanti pentru hidratare, ingrediente pentru repararea barierei cutanate, anti-iritanti, ingrediente anti-inflamatore etc.

| explică (pentru SareInOchi):

Multumesc happy
Am observat ca esti foarte informata in domeniul asta (nu stiu daca si lucrezi in domeniul asta).
Ar fi prea mult daca te-as ruga sa imi spui si mie rutina ta de ingrijire a tenului? Adica ce aplici dimineata si seara pe ten (fara partea de make up) happy

Multumesc mult :*
Cred ca lucrezi in domeniu, vad ca esti foarte bine informata happy

Am uitat sa te întreb: ai ten uscat, mixt sau gras. Eu am tenul gras și de asta m-am ferit de creme.

| explică:

Pe ea o strica cearcanele si pungile de sub ochi. In rest are riduri mai putine decat au aletele la varsta ei, ramane totusi o femeie frumoasa.

| explică:

Nu platesc pentru apa si sapun laughing

| explică:

De asta esti asa artagos, ca trebuie sa iti schimbi uleiul?