| KevinAle a întrebat:

Aș vrea să îmi spuneți cele mai bune modalități prin care părul poate să crească.
Mie îmi crește părul foarte greu, acum vreau să crească mai lung.
Aș vrea sa știu câteva sfaturi in legătură cu acest subiect, dar in afară de uleiul de ricin/cocos.
Tin să precizez că am părul cu tendință de îngrășare, iar firul de păr gros.
Aștept sfaturi

Răspuns Apreciat de Editori
| ciocolatamaruie4 a răspuns:

Si mie mi se pare ca imi creste greu, dar nu e asa. El creste lunar intre 1-2 cm pe luna.
Poti folosi uleiul de ricin. Hidrareaza parul foarte bine. Eu il aplic astfel: limpezesc parul cu aoa calda, masez scalpul cu uleiul de ricin si il las sa actioneze 30 de min. Dupa aceea, il spal cu sampon si limpezesc foarte bine. Eventual, poti aplica balsam doar de la jumatate spre varfuri ca sa nu mai ingrasi parul.
Pentru par gras exista sampoane care reduc sebumul. Eu mai folosesc CLEAR cu citrice, parca. Nu mai sunt sigura?
Exista si un ser pentru varfuri de la Elmiplant pe care il poti aplica pe parul ud inainte de a te usca cu feonul.
Este recomandat sa-ti tunzi varfurile o data la 2 luni macar. Astfel, parul va creste sanatos.
Numa' bine!

1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Poate ti se pare ca iti creste greu. Masaj capilar zilnic pentru a stimula cresterea, tuns varfurile daca sunt despicate.