| 4N0N a întrebat:

Bună, vreau să îmi las părul lung dar am firul de păr subțire și din câte am înțeles uleiul de ricin și cocos ar fi unele dintre cele mai bune pentru a face firul de păr mai gros, dacă știți voi altele puteți să le scrieți, eu doar de acestea știu că ar fi cele mai eficiente. Nu știu dacă trebuie adăugat ceva pe lângă sau nu,
dar am văzut că unii pun și ou crud și le amestecă. Îmi puteți da câteva sfaturi ca de exemplu : cât de mult ulei să folosesc, odată la cât timp să folosesc, cât timp trebuie lăsat în păr?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uleiul de ricin sau cocos NU ingroasa parul, ci intareste radacina firului de par!
Nici o substanta de pe fata pamantului nu-ti va ingrosa firul de par, deoarece parul este mostenire genetica de la parintii tai si nu-si poate modifica structura.
Poti sa-l colorezi cum vrei tu, poti sa-l arzi cu fierul electric, sau poti sa-l tunzi, dar de ingrosat firul de par, este imposbil sa o faci.

| Andreeush a răspuns:

Nu o să găsești nici un produs pentru a avea fire mai groase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiurile nu au nici cel mai mic efect asupra grosimii firului de păr.
E genetic.

| bbnnmm a răspuns:

Poți folosi șampoane speciale pentru creșterea mai rapidă a părului/îndesarea părului/căderea părului. Poți cere sfatul unui farmacist în legătură cu alegerea șamponului potrivit. Îți dau câteva exemple de șampoane: Alpecin, Parusan, Recupar, Plantur, Gerovital. Mai poți folosi uleiuri: ulei de argan, ulei de jojoba, ulei de avocado, ulei de cocos, ulei de măsline, ulei de ricin (e bine să fie puțin călduțe atunci când le aplici pe păr pentru a pătrunde mai eficient în scalp și le poți lăsa cât timp vrei tu); vitamine: vitamina A, vitamina E, etc. sau fiole pentru păr. Mai poți prepara măști: cu ou, cu miere, avocado, argilă, zeamă de ceapă, aloe vera, urzică. Poți căuta detalii pe internet despre cum se prepară fiecare și cum le poți combina, și alege-le pe cele care se potrivesc părului tău. Totuși, trebuie să găsești șamponul și tratamentele potrivite pentru tipul tău de păr ca să ai rezultate. Multă sănătate!