| Cryssu17 a întrebat:

vreau sa am parul mai lung, si tot astept sa-mi creasca, insa de vreo cateva luni creste foarte incet, ce sa fac? daca imi tai varfurile spicuite creste mai repede? FUNDA pentru cele mai bune sfaturi `!

Răspuns Câştigător
| BetterThanDrugs a răspuns:

Buna:*
Parul tau creste, oricum, dar depinde cat vrei sa iti creasca.Nu ar fi rau sa aplici in fiecare seara ulei de ricin, trebuie sa te masezi cu el la radacina.Ehh normal ca acum nu o sa iti creasca parul ff mult,dar o sa creasca si mult mai sanatos si mai frumos.
Totusi uleiul de ricin are si un dezavantaj. daca cumva iti scapa prea mult.ti se va ingrasa parul ft repede.
Mai stiu o metoda pentru cresterea parului:
Se prepara un amestec de plante uscate(patlagina, musetel, salvie urzica) luate in cantitati egale.Peste compozitie se toarna 200 de ml de apa clocotita si se lase sa se infuzie o ora. Dupa care o strecori si adaugi miez de paine neargra de secara, pana se face ca un terci. Se intinde (caldut) pe pielea capului si se maseaza, Acopera.ti capul cu o punga de celofan si stai asa 2 ore,dupa care parul se clateste cu apa, fara sampon si se usuca la aerhappy
Iti recomand sa iti iei de la farmacie niste vitamine speciale pentru cresterea parului. Iar.Da, daca iti tai varfurile va creste mai repede.
Bafta! te pup:*

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Părul nostru creşte de la 12 la 15 centimetri în fiecare an (deci cam 1-1,5 cm pe lună). Reţetele pentru creşterea rapidă a părului au de fapt rolul de a favoriza creşterea normală şi sănătoasă a acestuia. Tratamentele pentru creşterea părului au ca scop întărirea rădăcinii şi evitarea fragilităţii firului de păr. Un scalp sănătos şi curat este un mediu favorizant pentru creşterea normală a părului.
- Un deficit de vitamine ar fi o mare problemă. Caută la farmacii vitaminele A, B, C, E şi Zn. Rezultatele nu vor întârzia să apăra.
- Periaza-ţi bine părul. Periatul cu o perie lată şi căptuşită stimulează circulaţia sângelui. Repetă acest lucru dimineaţă şi seară. Ai grijă să nu se rupă firele de păr de la periatul prea intens!
- Altă modalitate foarte bună de stimulare a circulaţiei sângelui este masajul scalpului. Ori de câte ori ai timp, masează pielea capului încet, folosind o mişcare circulară.
- Uleiul de ricin sau de măsline sunt remediile naturale perfecte pentru părul deteriorat. Ajută la menţinerea sănătăţii scalpului, şi se recomandă aplicarea lor seara, după o încălzire prealabilă, şi clatirea părului dimineaţa, după ce l-ai lăsat să acţioneze întreagă noapte.
- Măştile cu Henna incoloră (se găsesc la farmacii şi în magazine cu produse naturiste) întăresc firul de păr şi îl fac mai gros, mai rezistent, mai sănătos.
- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de păr, la fel şi praful, la care te expui în fiecare zi, şi obiceiul de a-ţi trece frecvent mână prin păr, este foarte dăunător.
- Ceaiul verde este şi el un remediu eficient împotriva căderilor părului. Bea trei căni de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar în timp vei vedea, cum părul îşi recăpăta sănătatea şi strălucirea.
- Oţetul poate fi folosit şi el pentru stimularea creşterii părului. Asigură o bună circulaţie a sângelui la nivelul scalpului şi menţine sub control cantitatea de sebum, care împiedică creşterea normală şi sănătoasă a firului de păr.
- Evită cafeaua, alcoolul şi ţigările. Somnul de noapte este şi el foarte important.
Nu întrerupe tratamentul după primele efecte, ci continuă până la şase luni (cel puţin). Vei avea un păr sănătos, bogat, rezistent şi strălucitor.
Succes! Numai bine!

| AnaÎşiSchimbăNumele a răspuns:

Da, daca tai varfurile regulat, cam o data pe luna, creste mai repede. Cica si daca il tii impletit creste mai repede, dar n-am incercat.