| Cosmina93483 a întrebat:

As vrea sa SCAP de cosuri in cam o saptama, nu vreau sa cumpar creme, deoarece ori nu o sa-si faca efectul, ori pierd niste bani, vreau tratamente naturale, cei care au scapat de cosuri sa imi raspunda si mie la intrebare,! Ps: Am fost la dermatolog si nu mi-au trecut csurile si accneele?

17 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Incearca cu miere amestecata cu usturoi pisat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am avut probleme mari cu cosurile, dar cel mai bun tratament pentru ten mi s-a parut masca de argila. Cand imi ieseau 1-2 cosuri ma dadeam cu argila de la Avon si pana a 2-a zi erau uscate cosurile, nu le storceam niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce tratament ti-a dat dermatologul?

| Cosmina93483 explică (pentru anonim_4396):

Zinerit

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmina93483):

Mda, tipic. Ti s-a uscat fata nu? Zineitul nu e bun, e pe baza de alcool. Alcoolul este iritant pentru ten. Iti usuca tenul dar in interior tot gras va fi. Tenul prin uscarea asta excesiva intelege ca trebuie sa produca mai mult sebum. L-am folosit si eu, mi-am umplut spatele de cosuri cu minunatia asta si dupa m-am documentat si am aflat ce prostie cumparasem la recomandarea unora de pe TPU.

In prezent eu folosesc Ivaterm Akne Syt dar are putin alcool in compozitie deci nu-l prea recomand neavand o compozitie 100% ok. Ce as recomanda ar fi la roche posay effaclar duo. E vreo 60 lei dar merita.

https://v4s.yimg.com/sk/3797/12676764903_30827a17eb_o.jpg

Asa natural chiar nu stiu. Otetul de exemplu usuca dar iti iriti tenul. Cel mai bine apelezi la creme care au o compozitie corecta care sa nu-ti irite tenul si sa nu-ti favorizeze productia de sebum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat mai des sa iti cureti fata pe zi cu lamaie. Dar mai sigur ar fi o consultatie la dermatolog sa stabileasca cauza.

| Ruxandra15 a răspuns:

Malai cu iaurt, sau spalate cu lamaie tot feluri de plante. Sincer eu nu fac nimic ci le storc si in 3 ore nu mai am nimic. Cosurile apar de la schimbariile hormonale. Incepeti viata sexuala si nu vei mai avea probleme cu cosurile decat foarte rar.

| Uza a răspuns:

Taie cateva feliute de usturoi si maseaza usor pe cos, de cateva ori pe zi. Nu le stoarce, ca mai rau ti le agravezi si se poate ramane si cu mici semne, si vor trece muult mai greu.

| ovdiuc a răspuns:

Stiu ca suna ciudat dar incearca cu pasta de dinti

| lalae a răspuns:

Buna, incearca'' ZINERIT ''!

| RobberTh a răspuns:

Se mai spune, nu stiu daca este folositor doar in caz-ul baietilor sau si in caz-ul fetelor. Cica, dupa primul act sexual sau dupa cateva. vei scapa de cosuri insa nu sunt sigur in aceasta metoda. Si eu intampin problema asta si inca nu vreau sa-mi incep viata sexuala asa ca mai astept laughing

| cassie96 a răspuns (pentru RobberTh):

La mine a functionat metoda aceasta fara sa imi dau seama laughing

| RobberTh a răspuns (pentru cassie96):

Nu zau? laughing

| cassie96 a răspuns (pentru RobberTh):

Pe bune laughing si eu am ramas uimita. Dar bine, nu chiar dupa primul contact, dupa un timp, 2-3 luni big grin

| DarkSpace a răspuns:

Fa ceai de musetel, cand e fierbinte toarna'l intr'un castronel, prinde'ti parul la spate, stai cu fata deasupra castronului, astfel incat sa stai cu toata fata in aburi si in timpo ce stai pune'ti un prosop peste cap si in jurul castronuluiwinking
p. s. poti incerca si cutaden, se aplica seara, iar dimineata cosurile sunt doar niste cojite care se indeparteaza usor, il gasesti la farmacie, si aplica'l doar pe cos, NU pe toata fata. Sper ca te'am ajutat. BAFTA! happy

| Cosmina93483 explică (pentru DarkSpace):

Cat costa Cutadenul?

| DarkSpace a răspuns (pentru Cosmina93483):

In jur de 9-10 lei. Te poti interesa la farmacie.