| ZuZuDeedy a întrebat:

Buna!
Am 12 ani si 9 luni; 1, 58 m inaltime si 40 de kilograme.
Am o greutate normala pentru varsta si inaltimea mea?
Daca "nu", care ar fi cea normala?

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| ronaldo318 a răspuns:

O greutate foarte normala avand in vedere varsta, dar nu trebuie uitat ca o sa te maturizezi si atunci inseamna ca o sa mai cresti putin si in inaltime, si in greutate.Fa sport pentru a creste bine proportionata, sau macar o alergare de 20 de minute pe zi

7 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Stai linistita ai o greutate normala chiar esti slabuta asa ca nu ai de ec sa iti faci griji.

| Ea12345 a răspuns:

Esti in regula. Esti poate putin slabuta, insa mai bine slab decat plinut, chinuindu-te sa slabesti.
Oricum, la controlul anual facut la medicul tau de familie, acesta ar trebui sa iti spuna daca greutatea ta este in regulat pentru varsta si inaltimea ta.

Multa bafta!

| Kasia a răspuns:

Iauiteeeeeee.ai 1.58 ca mine.insa eu am aproape 18 anilaughing.eu am 41 de kg si e foarte bine.ai corpul unui model.laughing-unul scund. sfatul meu:ramai asa.

| Sofia08 a răspuns:

Eu am 15 ani, 1, 55 m si 40 kg.dar fiecare se dezvolta diferit, cred ca e normal, depinde si de infatisarea fizica a parintilor tai

| Smerix a răspuns:

Buna ZuZuDeedy ^.^
Sa stii ca si eu la 12 ani aveam in jur de 1, 53 inaltime si 40 de kilograme.Asta nu prea conteaza, dar ti-am dat un exemplu ca sa nu crezi ca esti prea slaba sau prea grasa.Se spune ca trebuie sa cu "-10" fata de inaltime.Deci 58(1.58)-10=48 kg.Deci tu la 40 de kg esti ok, si nu ar strica chiar daca te-ai ingrasa.
Byee >.< P.S.:Funda? puppy dog eyes

| universa a răspuns:

Buna.De obicei ar trebui sa ai asa greutate:
1, 58-45, 46,47 de kilograme dar e bine si asa, nu totul trebuie sa fie perfect la corpul tau

| AlExA58 a răspuns:

Eu am 13 ani jumate si am 45 de kg... big grin zic ca ar trebui sa intrebi un doctor pentu ca el stie mai bine big grin Dar dupa aprerea mea e foarte bine.