| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si sunt clasa a 9-a...toate fetele se macheaza si o fac si eu..Folosesc fond de ten (bb-cream),rimal,baza de pleoape,creion de ochi, si luciu de buze.Ma demachiez imediat cum ajung acasa de la scoala.
Cat de mare este riscul sa imi imbatraneasca tenul?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La fiecare an de machiaj tenul tau va castiga doi ani de varsta pana ajungi la 20 de ani. Apoi imbatranirea se va mai incetini putin, in sensul ca vei castiga cam cate un an in plus. Deja dupa prima luna se va cunoaste serios, tenul va fi obosit, prafos, fara stralucire si elasticitate, iar dupa 6-8 luni vor incepe sa-ti apara riduri, moment in care imbatranirea este ireversibila. Pana la urma, nu e nimic rau in asta, vei arata mai batrana in viitor, dar nimeni nu este perfect. Fie iti vei lua un sot cu 20-25 de ani mai in varsta, fie iti vei lua unul care sa te aprecieze pentru alte calitati si caruia sa nu-i pese de cum arati. Frumusetea nu e totul in viata, poti avea alte calitati in viitor care sa compenseze imbatranirea prematura

| BiuL a răspuns:

Eu nu am avut fond de ten pana la 20 de ani... acuma ce sa zic, fiecare face cum considera, daca tu te simti bine doar machiata, machiaza-te in continuare. desi pentru un machiajd e zi ar fi suficient rimmelul si luciul de buze. fondul de ten se folosesc daca ai probleme cu tenul gen acnee, cicatrici si pentru machiajele mai de seara. creionul de ochi imbatraneste si maturizeaza figura, eu nu folosesc ca si micsoreaza ochii

| thalyslly a răspuns:

Mare
esti prea tanara pentru fond de ten

| Ryx a răspuns (pentru thalyslly):

Toate fetele de la mine din clasa folosesc fond de ten...si pe deasupra folosesc un fond de ten usor, matifiant...e chiar atat de rau? puppy dog eyes

| thalyslly a răspuns (pentru Ryx):

Da
esti in dezvoltare
fondul de ten impiedica pielea sa respire

| marialarysa a răspuns:

Pai fondul de ten impiedica pielea sa respire deci...

| OnuOnulică a răspuns:

Destul de mare.
Cel mai bine ramai naturata.

| cookie01 a răspuns:

Pai daca de la 14 ani au inceput sa foloseasca fond de ten sa vezi pe la 30-40 de ani ce rau le va arata fata ( cam ca un cartof ). Daca tu ai un ten curat si frumos e pacat sa il strici cu machiaj (oricum ar fi el). Nu trebuie sa faci ce fac ele. De multe ori o persoana iese in evidenta prin simplitate, nu prin impopotanare cu cat mai mult machiaj, cum vezi ca fac majoritatea fetelor.

| ion933 a răspuns:

Foarte mare

| Maddaaaaaa a răspuns:

Nu te mai machia. Ai 14 ani, la 20 o sa arati ca o femeie de 40 laughing. Serios acum, cunosc fete care machiate sunt papusi barbie, iar nemachiate sunt sperietori de ciori.

| IrinaSinzianu a răspuns:

Nu e chiar bine ca te machiezi de la varsta asta. Las-o mai moale.
Ai putea sa te dai doar cu un luciu de buze si rimel.