| anonim_4396 a întrebat:

am auzit undeva va iti poti albi dintii cu bicarbonat de sodiu? e adevarat? daca nu, ce alte metode mai naturale cunoasteti?

Răspuns Câştigător
| AnotherGirl a răspuns:

In general, culoarea dintilor este culoarea lor naturala. Bicarbonatul de sodiu il folosesc si eu din cand in cand si pot sa spun ca da intr-adevar roade :X. Mai auzisem de varianta cu sarea; si de varianta cu uleiul de floarea-soarelui: iei o lingurita de ulei si o tii in gura timp de 15 minute pana gand acesta devine alb. ( Ultima metoda nu am incercat-o, dar am citit despre ea pe un blog de sanatate ). Pentru a preveni ingalbenirea dintilor este bine sa eviti consumul excesiv de cafea, alimente cu multi coloranti artificial si chiar si alimentele care pateaza (gen capsuni). Unul din motivele ingalbenirii dintilor mai este si fumatul.De vreme ce uneori este imposibil sa renunti la toatea astea, dupa consumare iti poti clati gura cu apa :).
http://www.eva.ro/......-4010.html

Have a nice day! :-*

12 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Pentru albit dintii poti folosi bicarbonat de sodiu si sare

| bianca9422 a răspuns:

Da e adevarat bicarbonatul de sodiu este foarte bun pentru asta

mai stiu o metoda cu zeama de lamaie proaspata
dupa ce te speli cu pasta de dinti,te speli si cu zeama de lamaie
iar dupa, daca ai, taie o capsuna in 2 si freacati dintii cu partea aceea alba

eu am folosit, da rezultate!

| luciana200972 a răspuns:

Exista un tratament de albire de la pearl drops, este in jur de 30 de lei, o pasta de dinti exceptionala, dp folosirea tubului se continua cu pasta de dinti pentru intretinere care este vreo 15 lei, da rez exceptionale, se gaseste in hipermarcheturi

| iulia_9095 a răspuns:

Am incercat si eu chestia cu bicarbonatul vara trecuta,dar nu a mers si am ciit ca duaneaza dintiilor,asa ca,m-am lasat,acum folosesc colgate pentru. albire(cea mai noua care a iesit)si mi se pare bunicica,adica se vad reultate, dar nu impresionante, o sa mai continui sa vad care o sa fie rezultatul final

| aia a răspuns:

Cu ulei de masline...pui uleiul intr-o cana si bagi ceva de bumbac in cana si dupa iti freci dintii si faci chestia asta mai multe zile la rand

| anoni a răspuns:

Da este adevarat si este foarte util
este bun si pentru curatarea oricarei suprafete nelucioase
si nucile de sapun sunt de nota 10, dar cele mai bune solutii le gasesti pe site-urile de profil
iti trimit cateva prin email. SUNT SUPER!
sper ca ti-am foste de ajutor happy

| sabilopod a răspuns:

Hmmm...pasta de dinti?

| Elisa a răspuns:

Pentru albirea dintilor poti sa te speli cu sare, pasta de dinti special pentru asta sau cu apa de gura (parodontax). Sper ca te-am ajutat.

fundita?

| princess92 a răspuns:

Nu te sfatuiesc cu zeama de lamaielaughing)am incercat 2 zile si ma dureau dintii...nici paine nu puteam sa mananc.incearca cu bicarbonat de sodiue si sare.LE amesteci in ceva, pui un pic de pasta de dinti pe periuta si peste pasta de dinti amestec din sare si bicarbonat.si te speli.Mergewinking

| SweetestPoison a răspuns:

Stiam de sare, praf de copt si chestia alba de la portocala thinking

| mngxxx a răspuns:

Este foarte adevarat. Stiam de un amestec de sare+dicarbonat de sodiu.

| lavinia23_5641 a răspuns:

Eu iti recomand sa nu iti albesti dintii cu asa ceva mai bine foloseste pasta de dintii sensodyne de doua ori pe zi timp de 1 luna si ai sa vez rezultatele eu folosesc si o recomand bicarbonatul de sodiu are o reactie adversa pentru gingi si dintii de obicei doar varstnici folosesc pentru a-si curata protezele dar si atunci dintr-un anumit material ::X:X