| AntonelaCK a întrebat:

Am o mare problema cu pielea. Este foarte uscata. Am incercat cu unt de corp, dar nimic. Dupa care, cineva mi-a recomandat ulei de masline. M-am dat cam de 2 ori, insa pielea tot nu arata asa cum trebuie.

Aveti idee cu ce as putea da? Ceva... puternic-hidratant?

6 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Pielea uscata nu e ceva ce se trateaza si scapi de asta dupa ce te dai de 2 ori cu ceva. Nu! Trebuie sa iti faci o rutina. Incearca cu lotiunea hidratanta de la Cerave pentru piele uscata si foarte uscata. E foarte bun, in plus nu are iritanti, parfum, alcool, nu blocheaza porii. La fel de buna e si crema la borcan tot de la Cerave pentru piele uscata si foarte uscata.
Uleiul de masline nu ajuta, nu e facut pentru a hidrata pielea. Deci foloseste ceva conceput special pentru asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți recomand crema lapte nutritiv Doina. O găsești în două variante, alb și roz, în magazine și supermarket-uri.

| mdc98 a răspuns:

Dar tu crezi ca dupa 2 utilizari pielea ta se va schimba? Abia dupa o luna doua daca te faci constant vezi rezulate. Si important, exfloliaza-ti pielea.

| Elena199999999999 a răspuns:

Foloseste ulei de cocos 100% natural. eu am folosit cam de 10 ori pana acum, uleiul meu e din israel e 100 % natural si chiar daca nu ma dau cu el o saptamana pielea mea e tot fină si catifelata... si inainte am folosit foarte multe creme si lotiuni renumite dar nici una nu a dat roade cum a dat uleiul de cocos

| AMBlack a răspuns:

Trebuie sa pui accentul si pe hidratare cu lichide, apa plata si ceaiul verde sunt indicate daca nu ai probleme renale. Cred ca e bine si sa eviti excesul de cafea deoarece te face sa elimini multa apa si vitamine folositoare din corp. Daca nu merge trebuie sa iti faci niste analize poate ai o anemie sau o boala dermatologica.

| Miruna1418 a răspuns:

Înainte trebuie exfoliata bine pielea. Îți recomand un scrub pe baza de zahăr, poti sa îl faci acasa, sunt diverse "Rețete" online. După care trebuie sa folosești produse hidratante, nu doar emoliente precum sunt majoritatea cremelor din comerț. Uleiul de cocos este foarte bun, untul de shea. Evita produsele de igiena corpului cu mulți sulfați și care sunt agresive. Incearca Geluri de dus mai delicate, fără parfum, și hidratante, la Roche-Posay are ceva foarte bun, sau Avene. Și cel mai important, sa bei multă multă apa.