| ralucacristina1k1om a întrebat:

Buna, am o mare problema, de câțiva ani ma lupt cu coșurile.
(3 4 ani), în urmă cu cateva zile am spart vreo 3, mega mare peostie, acum s0au transformat în răni, unu dintre ele este mult mai mare si mereu face coaja si sub coajă multa infecție si îl sparg, menționez ca sunt la un centru de violență și nu am acces la un dermatolog, chiar am nevoie de cateva sfaturi vă rog, am nevoie urgent deoarece maine am examen si nu vreau sa se observe...așa rău. Mulțumesc

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai făcut rău că le-ai spart, de aceea s-au transformat în răni. Trebuiau sparte când erau deja coapte bine, să zic așa.
Poți folosi pudră apropiată la culoare cu nuanța tenului, chiar dacă ești băiat, dacă o aplici bine n-o să-și dea nimeni seama. Măcar mâine, la examen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te "lupți" cu coșurile. Nu dramatiza. În plus, 3-4 ani nu sunt nici pe departe o perioadă lungă în ce privește acneea. Adolescența este perioada între 11-19 ani. Deci 8 ani. În acești 8 ani, dar poate și mai mulți, este de așteptat să ai coșuri. Deci tu abia ești pe la jumate happy. Dacă vrei să lupți cu adevărat cu coșurile, atunci nu mai lupta cu ele, lasă-le în pace. Dacă spui că nu ai acces la dermatolog, n-ai decât să te speli pe față regulat și cam aia e. Fiecare om are coșuri o perioadă. Dacă nu le mai storcești poate rămâi și tu cu o față ok, fără prea multe cicatrici, ce zici?

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Stai calma / calm, in examen nimanui nu ii pasa de cum arata colegul sau colega de langa... Incearca ca pe viitor sa nu le mai spargi. Daca e infectie e grav in general. Nu iti fa griji, daca ai puroi sau altceva asteapta sa se coaca bine si sparge-le cu grija, inlatura tot puroiul si dezinfecteaza extrem de bine zona. Nu e cea mai minunata si de dorit varianta, insa daca nu ai acces la un dermatolog e mai bine asa decat sa stai asa. Maine poti da cu pudra sau cu o crema ceva ca sa se observe foarte tare daca te deranjeaza, insa dupa spala bine zona si dezinfecteaza-te, fiindca daca ai rana e mai bine sa lasi zona in pace. Daca vezi ca infectia continua dezinfecteaza cat mai des zona si daca nu trece poti incerca sa vorbesti cu cineva de la centru, caci poate fi grav daca nu tratezi... Mult succes maine si poimaine!