| ILoveMyBed a întrebat:

am o nelamurire, toate prietene mele cand merg la plaja, se intorc arse de soare si li se cojeste pielea, insa mie nu, pot sta 2 zile la rand la plaja, si nici macar nu ma rosesc, si nici nu ma cojesc, doar ma bronzez, si bronzul ma tine pana vara viitoare, de ce se intampla asta?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pielea ta are mai mult pigment( melanina)decat pielea prietenelelor tale( este mai inchisa la culoare )--- Melanina este produsa de niste celule specializate(melanocite) care, stimulate de ultraviolete produc mai mult pigment decat in mod obisnuit. Pigmentul iti protejaza pielea de arsuri solare functionand ca un fel de "umbreluta ". Mulatrii, negrii, hispanicii, au cel mai resistent fototip cutanat--- din cauza ca pielea lor este foarte inchisa la culoare ei nu se "ard" niciodata la soare! Numai bine!

8 răspunsuri:
| AdinaELA a răspuns:

Uau! Pai ar trebui sa fii bucuroasa! Multe fete, cu siguranta, te invidiaza! Oamenii sunt diferiti atat la caracter, cat si la fizic.Fiecare persoana reactioneaza diferit.Asa e si pielea...reactioneaza diferit... Oricum, nu e indicat sa stai la soare, ai mare grija! Soarele e iritant pentru piele, iar bronzul/roseala este reactia negativa a razelor de soare asupra pielii! Multa bafta!

| Ralla_7778 a răspuns:

Ar fi bine sa stai mult mult in apa si sa nu te dai cu protectie solara sau fel de fel de creme big grin

| express11 a răspuns:

Ai pigmentul pielii inchis

| AmY_1965 a răspuns:

Ohh stai linistita! vreai sa fii rosie ca un rac? sau mulata ca o ciocolata? sa stii ca esti de invidiattongue pentru ce iti trebuie sa te rosesti si ca pielea sa ti se corjeasca. Stai linistita, esti okwinking :*

| alexpr2000 a răspuns:

Din cate am auzit asta ar fi un sintom din nastere sa te inrosesti repede cate zile au stat la plaja?

| alexz44 a răspuns:

Pai depinde de pielea care o ai.a ta e mai groasa.si nu folositi crema? zile prietenelor tale sa foloseasca crema cu protectie 20.

| Alex95_1790 a răspuns:

Pai sunt cativa factori care se datoreaza faptului acesta, depinde ce grupa sanguina ai, tipul de piele (poate fi vulnerabila la ultraviolete sau nu )

| izabella01 a răspuns:

Se intampla pur si simplu, pentru ca ai o piele buna, dupa parerea mea mai inchisa la culoare, nu? De aceea nu se arde, dar nu trebuie sa faci exces de soare, nu e bine pentru piele, si s-ar putea sa ti se intample si tie ce le intampla prietenelor tale. happy