| MarianaIoana69 a întrebat:

Buna!
Am o pereche de tenisi Converse albastrii care s-au cam decolorat, s-au facut intr-o nuanta de roz.Ce metode imi dati?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cumperi cerneala albastra (sau tus de stampila) inchisa groasa, inbiba bine materialul textil decolorat, de mai multe ori, pana ce se coloreaza chiar mai inchis ca originalul.
Dupa uscare bagi tenisii in cca 10 litrii de apa calda cu otet 10%, la temperatura de 65-70 grade pentru fixarea culorii, unde-l vei lasa pana la racire completa.

Lasi sa se usuce complet, dupa care le clatesti bine cu apa rece si lasi iarasi sa se usuce la umbra, timp de o zi.

2 răspunsuri:
| Sondra a răspuns:

Youtube, gasesti diy-uri