| emiliaa07 a întrebat:

Am o problema cu parul care imi care foooarte tare in ultimul timp!
In urma cu cativa ani am primit de la o cunostinta petrol(era foarte uleios si galbui) cu care ma dadeam pe par insa acum nu mai am si nu stiu de unde sa fac rost de petrol pur(sau am auzit ca ar fi vorba de kerosen, ceea ce aveam eu atunci)
Imi puteti spune de unde as putea sa cumpar petrol? Sunt din Oradea-daca stiti magazine pentru cei care sunt de aici, sau online.
vreo idee careva?

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Da, la asta ma refer. Important este sa-l folosesti timp indelungat. Cateva luni. Si sa actioneze mult timp. Mie nu-mi mai cade parul.
Acorda atentie si alimentatiei.Caderea parului intervine atunci cand regimul alimentar nu este suficient de bogat in Vitamina B, acid folic, minerale, sulf, zinc. Pentru a favoriza cresterea parului, este necesara imbunatatirea circulatiei in scalp, prin asigurarea unei doze optime de vitamina E si C. Lipsa vitaminei A in organism creaza o deficienta de sebum la nivelul scalpului, rezultand un par uscat si fragil.

7 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Poti sa iei petroleum de la Gerovital. Cred ca gasesti la cosmetice sau la farmacie.
Sfaturi pentru pastrare/utilizare/preparare:

Timp de 2-3 luni, aplicati saptamanal lotiunea pe scalp si pe lungimea parului cu ajutorul unui tampon. Important: Masati bine si lasati sa actioneze 3-4 ore! Spalati folosind samponul regenerant.

| emiliaa07 explică (pentru ElenaSA):

ElenaSA,
Cred ca te referi la petroleum-ul ce se gaseste la farmacii...am incercat...insa nu vad rezultate sad

| ElenaSA a răspuns (pentru emiliaa07):

Da, la asta ma refer. Important este sa-l folosesti timp indelungat. Cateva luni. Si sa actioneze mult timp. Mie nu-mi mai cade parul.
Acorda atentie si alimentatiei.Caderea parului intervine atunci cand regimul alimentar nu este suficient de bogat in Vitamina B, acid folic, minerale, sulf, zinc. Pentru a favoriza cresterea parului, este necesara imbunatatirea circulatiei in scalp, prin asigurarea unei doze optime de vitamina E si C. Lipsa vitaminei A in organism creaza o deficienta de sebum la nivelul scalpului, rezultand un par uscat si fragil.

| Laura927 a răspuns:

Kerosen nu e uleiul care i-l folosesc la avioane?
Daca încă mai ai sticla mergi cu ea la Plafar ori la o vulcanizare ori la un magazin auto ( aia au multe uleiuri acolo) nu le zi ca este pentru par!

| emiliaa07 explică (pentru Laura927):

Problema e ca nu mai am...
avea un miros foarte tare, acasa toti imi ziceau ca e petrol...

| IreneMay a răspuns:

Sampon pentru stimularea cresterii parului cu extract de urzica, de la Corona, gasit in magazinele Plafar, pret 10.5 lei, folosit dupa spalarea normala. Tunde-ti varfurile la cineva cu maini bune ca si frizer, nu ti-l tine legat si incearca sa faci baie pe cap doar de doua ori pe saptamana. (Am incercat tot ce am scris mai sus si a mers. happy )

| Burnnin a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un salon sa ceri sfatul unui stylist.

| emiliaa07 explică (pentru Burnnin):

Burnnin,
Am fost la dermatolog care mi-a scris sa iau Nizoral Sampon, era o sticluta de vreo 50 ml pe care am dat 68 de lei, fara niciun efect!