| antooo08 a întrebat:

Am parul brunet inchis si as vrea sa-mi fac cateva suvite mov, subtiri. Mama nu ma lasa sa-mi fac suvitele cu vopsea deoarece zice ca imi arde parul etc. Am auzit ca multe isi fac cu violet de gentiana sau cu sampon, dar nu am gasit niciunde sampon de culoarea violet. Cu violet de gentiana se vede oare pe parul meu? Si cum se aplica?

9 răspunsuri:
| MissCamelia a răspuns:

Cu violet de genatiana se va vedea o nuanta, torni din sticla pe o bucata de vata, aplici pna se uda pe suvita de par pe care vrei s-o vopsesti, lasi peste noapte, speli parul a doua zi, pentru mai multe informatii despre cosmetice si frumusete, intra pe blogul meu, gasesti adresa la profilul meu de pe TPU. xoxo

| EUSIATIT a răspuns:

Nu vei reusi pentru ca parul e inchis si nu se vede nimic si apoi violet digentian e pentru par alb sai dea nuanta, cit despre samp de culoarea asta nu vei gasi eventual nuantator se numeste tot un fel de vopsea care se trece odata cu spalatul parului dar ce vrei tu nu pentru ca ai parul inchis si orice vei face nu se va cunoaste Sorry altceva,, vopsea sau pudra decoloranta si faci galben daca nu ...stai asa

| PauLa.M a răspuns:

In nici un caz nu o sa se vada. si in legatura cu samponul, eu stiam ca si ala se vede doar pe parul deschis la culoare..cum ar fi cel blond..sau saten deschis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la brunet inchis nu stiu daca or sa se vada, la tine violet de gentiana ar fi o nuanta prea palida in contrast cu parul negru, doar daca decolorezi suvitele si pe urma aplici un nuantator sau vopsea mov. Nici un sampon violet sau nuantator nu iti va pune in evidenta culoarea violet peste negru. Daca iti faci suvite nu se intampla nimic, vopselele sunt prevazute cu substante de protectie, explica-i mamei tale ca acum vopsele au protectie, arata-i cu google, sa citeasca ca sa se convinga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca incerci cu apa oxigenata cateva suvite si dupa aia cu violet de gentiana big grin?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca imi fac suvite cu violet gentiana se ia la spalat si nu imi ard parul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am nici un raspuns straight face. Am si eu o problema am parul blond cu negru nu e nici asa nici asa. As vrea sa imi fac niste suvite movulii dar sa nu atraga toata atentia.Nu stiu cum sa mi le fac.Va rog ajutati-ma plzzzzzzzzz.Antooo08 nu cred ca o sa te prinda movul incearca cu un roscat sau rosu ca si verishoara mea sia facut si ii sta superrrr.laughingSi ia si tu o vopsea care sa nu arda parul ca sunt tot felul de vopsele...winking

| Monicutza29 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai la violet inainte sa pui pe vata uda putin vata eu am incercat ies mai pale putin :*

| AdeeXd a răspuns:

Buna... Eu m-am facut si cu violet de gentiana in tot capul si cu albastru de metil : http://www.facebook.com/....../photo.php Si am parul brunet. Da, se vede destul de bine. Eu am facut asa: M-am spalat pe cap normal, cu sampon obisnuit. Apoi am pus intr-un lighean foarte putina apa, si am turnat cam jumatate sau mai mult de sticluta.[ depinde si de lungimea parului si de cat de intens vrei sa iasa ]. Apoi asa cu parul ud mi-am bagat capul in lighean si apoi m-am uscat. Tin sa mentionez sa folosesti neaparat manusi cand faci asta pentru ca se ia greu dupa mana... Si cand te stergi respectiv cand dormi, sa folosesti prosoape/lenjerie de culoaremai inchisa sau mai vechi deoarece se ia "vopseaua" de pe par la inceput. :8 Baftaa :)) :* Stiu ca intrebarea e din 2009, dar am dat peste ea acum.