| lyTTTT a întrebat:

Am parul f ars si rar. ma gandeam ca daca l-as tunde s-ar regenera, ce credeti? daca-l tund ff scurt in cat timp mi-ar creste?

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Da, te ajuta sa-l tunzi. Creste cam 1-2 cm pe luna. Sa folosesti balsam dupa fiecare spalare, chiar si ceva produs de tip leave in si masca o data pe saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il tunzi foarte scurt, atunci va creste mai greu. Poate chiar intr-un an de zile, sau mai mult. Te sfatuiesc sa il tunzi cate 5-6 cm o data, si sa-l ingrijesti si sa-l lasi sa creasca!

Sa nu incerci sa te vopsesti sau sa-ti indrepti parul in timpul asta. Poti folosi o masca de par, sau o crema ceva, si in acelasi timp un balsam pentru intarirea firelor de par si pentru revigorarea lor.

Daca te vei tunde asa treptat, parul tau va avea timp sa creasca sanatos, si normal, in cateva luni de zile.

Sper ca te-a ajutat raspunsul meu!

| Camelisa a răspuns:

Da,faci foarte bine daca il tunzi, daca nu apelezi la a te tunde risti sa nici nu iti mai creasca parul. Dupa ce te tunzi foloseste tratamente, uleiuri.Cauta pe internet sunt o gramada de retete care ajuta la regenerarea parului.Iti pot spune eu cateva alimente,uleiul de masline, uleiul de argan, mierea, bananele, galbenusul de ou.Sunt putine din alimentele care te pot ajuta.Cat dureaza? depinde, cateva luni bune, dar te asigur ca odata ce este tuns are mai multa putere de a creste.
Numai bine.

| dadionetwothree a răspuns:

Parul creste cate 1 cm pe luna. Mergi sa te tunzi, nu neaparat scurt, dar varfurile arse si despicate.
Pe langa toate astea, incearca si un tratament cu ulei de ricin sau un sampon regenerant. Bafta!

| Allison314 a răspuns:

Trebuie sa il tunzi, sa nu mai folosesti placa/ondulatorul o perioada buna de timp, sa folosesti o masca buna de par si cam atat. Cat despre crestere..asta difera la fiecare persoana, la asta nu am cum sa iti raspund.

| Fistii a răspuns:

Ar fi ok sa il tunzi un pic din varfuri cam 5-6 centimetri. Depinde de fiecare persoana in parte lungimea care iti creste pe luna. De exemplu mie imi cresc 2 cm pe luna. Si daca vrei sa nu iti mai fie ars poti sa faci tratamente. Uita -te pe YouTube la videoclipuri cu retete de masti care le poti face tu acasa, naturale. Iar daca vrei sa ti se idese poti sa iei petrol de la farmacie si dupa ce te-ai spalat pe cap ti-l ti cateva min. pe scalp si dupa te speli din nou de cateva ori ca sa iasa mirosul(bunica zicea ca pe vremea ei functiona) sper ca ti-am dat cateva idei.

| UnicornGirl a răspuns:

Nu pot să îţi spun sigur dar eu dacă îmi ţin părul prins într-un coc, acesta îmi creşte foarte repede şi mult. Ai putea să foloseşti mult mai rar placa sau ondulatorul pentru a nu-ţi mai fii părul ars şi să foloseşti un şampon care să-i dea volum şi eventul tapează-l puţin dar nu în exces; astfel ar părea şi ceva mai des