| Pătrunjăl a întrebat:

Am parul foarte moale, drept si se ingrasa foarte repede.As putea face ceva sa rezolv problema cu ingrasatul? A doua zi dupa ce il spal trebuie sa il prind pentru ca arata destul de rau. Funda happy

Răspuns Câştigător
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Am avut si eu exact problema ta inainte sa ma decolorez(acum lunar radacinile).Azi ma spalam, maine la amiaza deja arata de parca nu l-am spalat de 4-5 zile.Si al meu rar, subtire, drept.Nu te sfatuiesc si pe tine sa te decolorez ca sa scapi de problema astalaughing, dar iti voi da niste trucuri pe care sa le aplici, pe care si eu la randul meu le-am folosit si acum le folosesc, si functioneaza.
1)SAMPONUL.Daca problema parului gras nu e din cauze hormonale,legate de stres, sau de alta natura, e posibil sa ti-l fi ingrasat singura, splandu-te la o z-2, fara sa fie absolut necesar.Parul are nevoie sa-i fie lasat timp sa se ingrase, si lasat o zi-2 gras, asa cum e el.Este gras din cauza sebumului(uleiul natural) care are rol de a proteja scalpul si firul de par de factorii nocivi din mediu.De exemplu, de aceea este recomandat sa iti vopsesti/decolorezi parul atunci cand e gras, pentru a proteja, pentru a mai reduce din daune, nu ca nu se prinde asa cum se zvoneste..Nu mai folosi sampoane destinate parului gras, pentru ca de celemai multe ori acestea inrautatesc situatia.Acestea degreseaza in exces iar glandele sebacee(cele care produc sebumul) produc si mai mult sebum in semn de,, aparare", si astfel parul tau se ingrasa mereu.Foloseste sampoane blande(eu de exemplu folosesc un sampon de bebelusi), si nu il spala des, macar la 2-3 zile, treptat va fi mai bine.
2)SUCUL DE LAMAIE.Combni sucul de la o lamaie cu apa si o pui intr-un pulverizator(costa 4-5 lei unul, dar daca nu ai poti sa pui pe vata sau un disc demachiant) si aplici la radacini cand parul este inca umed dupa spalare.Ai grija sa nu dai pe lungimi findca usuca tare si ti va incurca,
3)PUDRA DE TALC.Cumpara-ti o pudra de talc, daca nu ai.Atunci cand ti se ingrasa parul, a 2 a, a 3 a zi, aplici la radacini.Eu am avut p pudra de la PURA cred ca se numea nu mai tin minte exact denumirea,dar pot sa zi ca facea minuni.Din par gras si ara volum, intr-un minut, o aplicam si masaj, pieptanam, parul meu statea mai bine ca dupa saplat. Avea un super volum si nu maier atat de moale.Plus ca puteam dupa aia sa nu ma spal o saptamana, dar devenea uscat, plus ca daca stai mai mult de 2-3 zile cu pudra incepe sa te manance scalpul..alta alternativa mai sunt sampoanele uscate, care la fel, sunt pe baza de pudra de talc, dar eu nu le-am incercat.
4)Prinde-ti parul noaptea.Prinde-l cat mai sus, sau impleteste-l de la radacina.Ai grija ca radacina sa stea,, ridicata" dupa ce l-ai prins.A 2 a zi parul nu va prinde forma daca nu e strans tare,dar va avea volum,si mai amani o zi spalatul.
Cam acestea sunt trucurile pentru par gras, pe care eu le-am incercat si au functionat.Din proprie experienta iti zic ca nu exista sampon care sa faca minuni.E psobil ca parul tau gras sa fie determinat genetic
(sa ai membri ai familiei care au aceeasi problema), sa aiba cauze hormonale, sau cum spuneam, sa il fi determinat tu singur.
P.S:Aplica spuma dupa baie si usuca-l cu feonul cau capul in jos.Probanil stiai deja asta..Stiu ca e nasol sa ai parul asa, dar ce sa facem? Improvizam.:*

1 răspuns:
| Anastasia1924 a răspuns:

Conteaza de samponul cu care te speli...si mie mi s-a intamplat.Ma spalam cu Wash and go inainte.Acum folosesc marsellie pentru fir subtire dar cred ca are si pentru tendinta de ingrasare.A facut minuni cu parul meu! Succes si sper ca te-am ajutat!