| andreea964 a întrebat:

am pe nas niste pete maro si mici. cum credeti ca as putea sa scap de ele. va rog sa raspunda doar cei care stiu despre ce este vorba. multumesc.

Răspuns Câştigător
| LollypopMe a răspuns:

Pai de obicei petele de pe fata sunt rosii, maronii sau albe, si exista diferiti factori care pot provoca aceasta problema de exemplu expunerea la soare pe o perioada indelungata.Petele de pe fata sunt aparute ca urmare a excesului de melanina. Pentru a scapa de ele ai putea sa iti faci o masca de fata spre exemplu cu un galbenus de ou, o lingurita de ulei de masline, suc te lamaie, cateva picaturi de apa de trandafiri si o lingurita de suc de portocale, dupa aceea amesteci bine si aplici pe fata, si lasi 20 de minute dupa care o indepartezi cu apa. Dar cel mai bine ar fi daca ai folosi crema depigmentanta de la skincode si o crema pentru protectie solara 50 pe care o vei folosi zilnic fie ca este soare afara fie ca ploua.Asta a folosit si o prietena de-a mea si chiar a dat rezultate. Sper ca te'a fost de folos.
ps: sau pur si simplu lamaie

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Bănuiesc că te referi la pistrui!
Vezi ce frumos au copiat:tzus şi GirlCool10

| Katoky a răspuns:

Poti folosi o masca de fata sau mniste creme recomandate

| tzus a răspuns:

Pai de obicei petele de pe fata sunt rosii, maronii sau albe, si exista diferiti factori care pot provoca aceasta problema de exemplu expunerea la soare pe o perioada indelungata.Petele de pe fata sunt aparute ca urmare a excesului de melanina. Pentru a scapa de ele ai putea sa iti faci o masca de fata spre exemplu cu un galbenus de ou, o lingurita de ulei de masline, suc te lamaie, cateva picaturi de apa de trandafiri si o lingurita de suc de portocale, dupa aceea amesteci bine si aplici pe fata, si lasi 20 de minute dupa care o indepartezi cu apa. Dar cel mai bine ar fi daca ai folosi crema depigmentanta de la skincode si o crema pentru protectie solara 50 pe care o vei folosi zilnic fie ca este soare afara fie ca ploua.Asta a folosit si o prietena de-a mea si chiar a dat rezultate. Sper ca te'a fost de folos.
ps: sau pur si simplu lamaie

| sivvy a răspuns:

Pai petele de pe nasul tau se numesc pistrui si nu poti face nimic in legatura cu ele.Eu te sfatuiesc sa mergi la un dermatolog pentru. ca pot fi si pete de la soare.Eu personal iti recomand sa folosesti mereu crema de fata cu factor de protectie(de la SPF 20 in sus) si o aplici pe fata si pe decolteu(inclusiv gat).Asa eviti aparitia unor noi pistrui sau pete de la soare. big grin