| dulcikata17 a întrebat:

Am si eu o "mica"problemalaughing.De cand mi-au aparut cosurile si am avut fata invadata de ele, am tot mers pe la medici si in proportie de 70% am reusit sa lupt impotriva cosurilor!laughing din nefericire mi-au mai ramas pete post acneice pe frunte si pometi si puncte negre care nu prea se vad pentru ca sunt incarnate si mai deschise la culoare.Ce as putea folosi pentru ele? Sau daca sa merg la un doctor sa mi le scoata?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, nu aplica toate porcariile pe care le-a mentionat Gabriela daca nu vrei sa fie si mai " mica " problema tenului tau :))
Pe scurt :
1. spirtul iti distruge celulele pielii, bariera protectoare, iar pielea o sa se vindece mult mai greu
2. pasta de dinti pe langa toti iritantii pe care ii contine are in componenta si surfactanti care cauzeaza acneea
3. after shave-urile de regula sunt pline de alcool, mult parfum si tot felul de iritanti si chiar daca ar fi formulat bine, nu cred ca au vreo formula revolutionara care merita aplicata pentru asemenea probleme

Produse cu Niacinamida ( the ordinary - niacinamida sau emulsie hidratanta matifianta de la gerovital derma + care se gaseste doar in farmacii si costa cam 37 lei ), Exfolianti AHA de tip lactic, glicolic ( Paula's Choice sau The ordinary ), Peeling-uri chimice pe perioada rece, produse cu Vitamina C, Acid azelaic ( skinoren ) si o alimentatie bogata in alimente care contin vitaminele A, E si C. Pe langa produsele care trateaza problema e musai sa folosesti un produs hidratant si un produs cu spf. Niacinamida nu este fotosensibilizanta, dar restul produselor sunt. Cand apar caisele poti sa-ti aplici caise bine coapte pe ten pentru ca ofera luminozitate tenului si te mai ajuta cu petele. Ti-as recomanda sa-ti iei serul cu niacinamida musai si daca vrei sa vezi rezultate mult mai rapide sa folosesti si AHA.

N-am incercat inca produsele astea dar sunt foarte bine formulate si de abia astept sa-mi ajunga comanda. Ingredientele active se introduc treptat. De 2 ori pe saptamana, de 3 ori si tot asa pana ajungi la maximul pe care tenul tau il suporta. In cazul exfoliantului AHA as merge cu exfolierea de 2 ori pe saptamana timp de 2-3 saptamani, dupa as introduce treptat pana as ajunge la 4 aplicari pe saptamana si timp de o luna as ramane asa.

https://www.bilenegre.ro/....../index.php

Crema asta e absolut geniala, se absoarbe foarte bine si nu lasa pelicula grasa.
https://www.bilenegre.ro/....../index.php

"Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei :

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum "

sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html

S-a demonstrat ca un produs cu 4% niacinamida ( forma a vitaminei B3 dar mult mai tolerata de piele fata de nicotinamida ) are efecte similare cu un produs ce contine 1% clindamicina ( antibiotic utilizat in tratarea acneei ).
sursa : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7657446

Zilnic bea un pahar cu apa si zeama de la o lamaie, vitamina c ajuta la regenerarea pielii. Poti sa adaugi miere ca sa o indulcesti si cateva lingurite de seminte de chia ( n-au gust ) pe care le lasi cateva minute pana se inmoaie ca sa ii adaugi bauturii un aport nutritiv mai mare. Daca scrii " Chia " pe google o sa ii vezi valorile nutritionale.

Consuma zilnic morcovi fierti pentru ca betacarotenul care se converteste in vitamina A se absoarbe mult mai repede atunci cand morcovii sunt fierti, pentru a avea un gust mai bun poti sa adaugi pere si mere la fiert - le bagi la pasat ( poti adauga si o banana cand le pasezi ) si consumi piureul obtinut cand se raceste. Fierbe cantitati mici.

Eu cu exfoliere chimica am scapat. Scrub-urile nu te ajuta la eliminarea punctelor negre, doar indeparteaza " capul " oxidat al punctului negru si iti da impresia ca nu mai e dar in scurt timp sebumul combinat cu celulele moarte oxideaza din nou. Exfolierea chimica patrunde in pori si ii curata, previne si aparitia lor daca folosesti regulat un produs cu BHA.

Evita grasimile nesanatoase.

Ca un produs sa exfolieze trebuie sa nu fie limpezit de pe ten, sa contina un procent cat mai mare din ingredientul activ (de la 1% in sus ), sa aiba un pH intre 3 si 3, 9 si sa se urmeze sfaturile pentru utilizarea lui.

Daca mergi la o cosmeticiana sa ti le extraga inainte de a folosi un exfoliant chimic efectele o sa se vada mult mai repede.
Eu folosesc BHA de la Paula's Choice, tine un an un flacon ( exista si varianta travel size de 30 ml ) :
https://www.paulaschoice.ro/......ent-2-bha/
De la minutul 1:40 pana la minutul 4 ai un scurt review al produsului : https://www.youtube.com/watch?v=jR0Uec59cLI&t=281s

btw: este lichid, mie imi place sa-l pun intr-o lingura si sa iau de acolo produs ca sa nu fac risipa :))

Mai e varianta asta daca nu vrei sa comanzi de pe mai multe site-uri dar formula nu este la fel de complexa :
https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary

Exfoliantul se introduce treptat ( in fiecare saptamana mai adaugi o aplicare ), pe parcursul a mai multor saptamani, pana ajungi la utilizarea lui de 5-7 ori pe saptamana in functie de cum iti permite tenul. Niciodata sa nu il aplici de la inceput mai multe zile consecutive, risti sa-ti iriti tenul pentru ca este un produs cu ingrediente active si trebuie lasat tenul sa se obisnuiasca cu acest produs. Se aplica doar seara, pe tenul perfect curat si uscat ( daca te-ai spalat pe ten trebuie sa astepti 10-15 minute ca sa se regleze pH-ul pielii ) si se asteapta 15-30 minute pana sa se aplice alt produs peste el. Timpul de asteptare este necesar pentru ca el exfoliaza doar cand are un pH acid iar produsele de ingrijire si apa au un pH mult mai ridicat si ii omoara proprietatea exfolianta prin neutralizarea pH-ului.

| dulcikata17 explică (pentru anonim_4396):

Buna,produsele cu AHA nu se folosesc in anotimpul rece? cica nu fac bine la razele solare

| anonim_4396 a răspuns (pentru dulcikata17):

Exfolinatii chimici poti sa ii reduci pe parcursul verii daca te expui mult la soare si trebuie oprita folosirea lor cu 2 saptamani inainte de a incepe sa te expui la soare pentru a te bronza. Peeling-urile chimice sunt cele care nu sunt recomandate sa fie folosite in perioada rece pentru ca fotosensibilizeaza. Poti sa te rezumi doar la folosirea niacinamidei (nu este fotosensibilizanta ) si sa folosesti exfolianti toamna.

| dulcikata17 explică (pentru anonim_4396):

Tie ti-a recomandat un doctor sau iei dupa tine? cat ai dat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dulcikata17):

De regula nu cumpar ce produse recomanda dermatologii pentru ca au colaborari cu diferite firme si nu mereu sunt formulari bune sau daca produsele sunt formulate bine au formule simple la preturi ridicole, cumpar in fuctie de formula produsului care trebuie sa fie cat mai curata ( fara iritanti si mai ales cu ingrediente active ca parca n-as vrea sa platesc doar apa si 1% sau 0, 5% ingredient activ laughing ) si aleg produsele in functie de necesitatea pielii. La ce te referi cand intrebi cat am dat? laughing Ingredientele benefice pielii trebuie pastrate in rutina tenului pentru ca ajuta la tratarea problemelor existente pana duc tenul la starea maxima in care el poate arata folosind acele ingrediente, iar apoi doar il mentin.

| dulcikata17 explică (pentru anonim_4396):

Ma refer la bani...care e cel mai bun efoliant cu AHA? daca il folosesc, exfoliantul pot sta in casa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dulcikata17):

Acesta este foarte bun, acidul lactic este mai slab decat cel glicolic dar are efecte bune, iar pentru o persoana care n-a mai folosit pana acum exfolianti e mult mai potrivit :
https://www.bilenegre.ro/....../index.php

Eu prima oara l-am folosit pe asta cu acid glicolic care a fost foarte bun :
https://www.paulaschoice.ro/produs/skin-perfecting-8-aha-gel-exfoliant/

Exfoliantii trebuie aplicati seara, este mult mai sigur asa, si dimineata trebuie sa folosesti un produs cu spf 30-50. Razele soarelui patrund in casa si nu este bine sa folosesti produse fotosensibilizante cat timp soarele este prezent, unele firme recomanda sa folosesti exfoliantii si dimineata daca folosesti spf 50 peste, mie mi se pare mai ok sa ii aplic doar seara. Eu ma dadusem cu un produs cu 20% vitamina C ziua ca mi-am zis ca oricum la mine e mai ceva ca intr-o pestera si nu-i bai, pana am avut ceva treaba in balcon si am tras draperiile, dupa 15 minute fata mea era mai rosie ca a unei persoane pe care o uita domnul pe plaja, ceva divin. :))

| Zxcvbnmasdfgh a răspuns:

Spirt, pasta de dinți sau after de bărbați. Le arde. O să fie bine, am avut și eu problema ta