| sweetgirlforyou a întrebat:

Buna
Am si eu o nelemurire.
Ce sunt unghiile cu gel si cele cu acryl? care este diferenta intre ele? se aplica pe unghia naturala? sau trebuie sa iti pui unghii false? ca sa tii le dai jos trebuie sa te duci tot acolo unde le-ai pus s-au poti sa tiii le dai singura jos? poate vi se pare o intrebare stupida, dar chiar m-ar interesa pentru ca am vazut k arata ft bine

1 răspuns:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Gelul se poate aplica atât pe unghia naturală pentru a o întări, cât și pe tips.
De cele mai multe ori se aplică tipsuri pe unghia naturală ( acestea pot fi lungi, pentru toată unghia, precum cele false, sau mai scurte, care se aplică de la jumătatea unghiei ).
Gelul normal aplicat pe tips se usucă doar la lampă UV, dar este mai subțire, deci mai ușor de aplicat, iar acryl-ul este mai gros, procesul de aplicare mai dificil, însă se usucă în contact cu aerul.
De asemenea, dacă optezi pentru o manichiură french, persoana care îți va aplica gelul, va picta tips-ul (dacă este transparent) cu gel french, și nu cu ojă.
În general, unghiile cu gel rezistă 3-4 săptămâni,poate și mai mult, dar după o lună trebuie să mergi la întreținere,pentru că va crește unghia naturală și se va vedea diferența.
Este foarte greu să ți le dai jos de una singură, mai ales dacă alegi să îți pui unghii relativ mici.
Cu cât tips-ul este mai mare, cu atât unghia va cădea mai repede,și va fi mai incomod pentru tine să faci anumite treburi.
Așadar, sfatul meu este să te gândești bine înainte de a-ți aplica, pentru că unghia naturală va trece printr-un proces traumatizant, având în vedere că va pilită până se înlătură luciul.
Recomand gelul normal, pentru că unghia aplicată cu acesta, și nu cu acryl, dă senzația de natural, deci nu se vede falsitatea, și îți sugerez să alegi o mărime cât mai mică la tips-uri, ca unghiile să se mențină măcar 4 săptămâni.
Baftă!