| Sweetyna a întrebat:

am si eu o problema.As dori sa stiu cu ce nuanta sa ma machez la banchetul de clasa a 8-a.Precizez ca am ochii verzi, tenul deschis, sunt blonda si rochia este crem cu negru(mai mult neagra decat crem). As vrea sa stiu toate detaliile, inclusiv nuanta de creion.

6 răspunsuri:
| karmy a răspuns:

MACHIAJUL OCHILOR VERZI
Cele mai potrivite pentru punerea in evidenta a ochilor verzi sunt tonurile calde de maro roscat, bej-sidef, auriu, verde si roz. Pentru un machiaj natural: sa incepem cu pleoapa superioara - pe care o vom farda frumos, intr-una din culorile de mai sus. Daca alegerea ta este rozul, atunci trebuie sa stii ca este foarte OK - datorita contrastului, rozul accentuand culoarea verde a ochilor. In plus, in special nuantele sidefate de roz sunt in mare voga vara aceasta. Daca esti tentata mai mult de un fard verde, e la fel de bine, deoarece vei vedea ca se armonizeaza perfect cu irisul verde. Deasupra si in coltul interior al ochiului, se aplica, cu ajutorul unui aplicator cu buretel, un fard bej sau alb stralucitor. Cu o pensula fina, traseaza apoi linia de sub genele inferioare cu o nuanta de verde, cea mai indicata pentru un efect maxim asupra celor care te privesc. La sfarsit, se aplica rimelul. Alege clasicul rimel negru sau, daca vrei sa sochezi, poti folosi unul albastru inchis - iti va face ochii si mai expresivi. Pentru maximum de efect, aplica doua straturi de rimel. Inca ceva: cand cumperi un fard de pleoape, nu incerca sa-i potrivesti nuanta cu cea a ochilor tai - alege una cat mai stralucitoare!
Te-ar putea ajura si site-urile:
http://www.youtube.com/watch?v=jNhD4lbxVNI
http://www.youtube.com/watch?v=0tmYb8r36oA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=kOaHmW5qwqY
http://www.youtube.com/watch?v=YH_qf-8XMPM&feature=channel

| Lili_9579 a răspuns:

Ti-as recomanda cu mare caldura un creion pentru ochi de culoare mov, se potriveste foarte bine cu ochii verzi. Daca insisti sa te machiezi mai mult decat atat (esti foarte foarte tanara) aplica un fard bej/crem pe toata pleoapa mobila, adauga putin rimel si un glos roz si esti gata. Uite aici un ghid complet pentru ochi verzi http://www.fetelespun.ro/articole/machiaj-pentru-ochi-verzi/

| BuburuzZzu` a răspuns:

Ochii verzi se machiaza cu Maro in general
Poti sa pui un crem daca zici ca asta este culoarea rochiei tale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu încerci să fi cât mai naturală?
un machiaj cât mai simplu şi tot odată la fel de frumos
eu zic că ar trebui să foloseşti un balsam de buze şi să te dai cu ceva cremă nu îţi strica faţa încă de pe acum eşti prea tânărăwinking

apăi faci cum crezi tu că e mai bine, eu ţi-am spus părerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un contur negru in jurul ochilor si rimel negru, ceva simplu, dragut si foarte potrivit. Distractie placuta.

| Andreea_8766 a răspuns:

Pai depinde de gusturi. poti opta pentru o nuanta de fard crem cu creion si rimel nergu si iti poti evidentia genele dandule cu putin rimel auriu pe varfuri ...sau un machiaj smokey eyes cafe(cu nuante aramii) creion aurie si rimel negru