| ramona18mih a întrebat:

Am si eu o problema:azi am avut niste incaltari in picioare care mi-au facut bataturi oribile.am picioarele pline de astfel de bataturi. ideea e ca maine seara va trebui sa merg la o petrecere la care o sa port niste pantofi in care practic nu imi incap picioarele din cauza bataturile, sa nu mai zic ca ma dor de innebunesc. ce pot sa fac sa imi treaca mai repede? va rog ajutati-ma

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Masaj la bătături, vrei?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Masaj nu vreti?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dragă Ramona de ce nu vrei să dai funda aceea cuiva, că oricum masaj nu vrei.Si astepta-m un răspuns la intrebările pe care ti le am pus. Se poate? Multumesc mult.

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

1. Bicarbonat de sodiu
Unul dintre cele mai bune moduri de a trata bataturile este bicarbonatul de sodiu stins in apa. Aceasta desface pielea moarta si ajuta la vindecarea bataturii. Adauga 3 linguri cu bicarbonat de sodiu intr-un lighean cu apa si inmoaie picioarele. De asemenea, poti masa babaturile cu pasta formata din 3 parti bicarbonat si o parte apa.

2. Ceaiul de musetel
Inmoaierea picioarelor in ceai de musetel diluat ajuta la calmare si temporar va schimba pH pielii, ajutand la uscadea babataturii. Ceaiul iti va pata piciorul, dar poate fi usor indepartat cu sapun si apa.

3. Otetul
Inmoaie o bucata de vata in otet si tapeaza-ti bataturile. Dupa care lasa vata inmuiata in otet pe batatura, peste noapte. Dimineata freaca zona cu o piatra ponce.

4. Piatra ponce
Pudra sau piatra ponce sunt folosite pentru curatarea pielii, ajutand astfel si la indepartarea "pielii moarte". Dupa ce ti-ai inmuita piciorul in apa calda timp de 20 de minute, foloseste o piatra ponce pentru a indeparta bataturile.

5. Gheata
Bataturile tari sunt de cele mai multe ori dureroase. Daca descoperi ca ai o batatura dureroasa, aplica gheata pe suprafata respectiva, deoarece va reduce umflatura si va ameliora durerea.

6. Suc de lamaie
Formeaza o pasta dintr-o lingura cu suc de lamaie si 5-6 tablete de aspirita pisate. Aplica pasta direct de batatura si infasoara piciorul intr-o punga de plastic. Tine piciorul invelit timp de 10 minute, dupa care trebuie sa indepartezi babatura cu ajutorul unui pietre ponce.