| DeeaFcsb a întrebat:

Buna am si eu o problema: de un an nu am mai crescut deloc in inaltime, doar in greutate.Am 1, 65 m si 65 kg(stiu sunt fff grasa). Ati putea sa imi dati niste vitamine sau ceva pentru a stimula cresterea oaselor si tot odata pentru a pierde in greutate? Va rog mult sa ma ajutati, nu vreau sa vad cum toate fetele din clasa se inalta si eu raman o pitica. Dau funda happy!

Răspuns Câştigător
| Dr3yga20 a răspuns:

Pai cea mai mare prostie este sa iei vitamine de slabit. Daca intr-adevar iti doresti asta vei face zilnic sport, te vei duce la o sala de gimnastica sau la tine acasa daca ai spatiu.Nustiu ce varsta ai dar fetele din ziua de azi rareori trec de 1.70 deci stai linistita ca sunt fotomodele mult mai scunde de atat.Nu exista vitamine pentru a stimula cresterea oaselor in schimb daca ai bei mult lapte, mananci sanatos si dormi cel putin 8 ore pe zi cresti pe zi ce trece. Fetele se opresc in a creste pe la 16 ani deci daca inca nu ai implinit varsta asta fa cum ti-am spus si sigur te vei mai inalta putin.Adevarata problema cred ca este greutatea, dar care spre deosebire de inaltime depinde 99% de tine.Procentul ramas este in cazul in care nu suferi de vreo boala ce te face sa te ingrasi.Tot ce trebuie sa faci e sa-ti pui ambitia sa slabesti, mananca numai salate zilnic, nu manca prajeli, fastfood si cel mai important mananca cel putin 3 mese pe zi dar putin.Stomacul tau e dilatat dar intr-un an o sa scazi cam 15kg.Mult succes in continuare.

1 răspuns:
| victorr_3274 a răspuns:

Practica sportul. Joaca basket, volei.