| kitty947 a întrebat:

Buna :) Am tenul deschis, ochii verzi si parul blond inchis.Multi imi spun ca am o culoare frumoasa dar eu vreau sa ma vopsesc un blond mai deschis, mai exact asa : http://www.gds.ro/poze-gds/88341maxim.jpg
Mi-ar sta bine asa? Si as vrea si niste sfaturi pentru ingrijirea parului vopsit blond.Va multumesc :*

4 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

In cazul in care pielea nu este aproape translucida, iar culoarea venelor de la incheieturi este verzuie, te incadrezi in categoria persoanelor care au pielea in nuante calde. Analog, daca ai tenul masliniu. Culoarea ochilor variaza: negri, caprui sau verzi.
Nu cred ca acea culoare a domnisoarei din poza e chiar buna pentru tenul tau(care e deschis dupa cum spui tu)

Trebuie sa fii foarte atenta la nuanta pe care o alegi.
Ar fi cel mai bine sa-ti faci suvite, pentru ca este foarte dificil sa gasesti acea nuanta de blond care sa nu contrasteze inestetic, in raport cu restul trasaturilor.

Succes!

| Maria_1984 a răspuns:

Hei, ma regaesesc si eu in descrierea ta! Blondul ala nu te prinde! Ai tenul alb, ochii verzi, hai sa nu ne deschidem si mai mult! La tenul alb, brunet merge foarte bine sau un roscat spre mov spre saten, nu foarte vulgar, cam asa:
http://hairbrained.files.wordpress.com/......es-com.jpg
Crede'ma, ai fi superba asa! M'as vopsi si eu asa dar sunt prea mica inca am 15 ani si avand in vedere liceul la care vreau sa intru, mai tatonez un pic terenul!
Daca ai fata lunguiata(ovala) te poti tunde scurt, e ideal mai ales in vara asta torida, si e si la moda!
Daca ai fata rotunda, ca si in cazul meu, parul lung e ideal desi nu o sa stai cu el desprins in perioada asta! La fata rotunda e recomandat breton intr'o parte si la cea ovala, de care vrei, forma iti permite!
Apropo, sa stii ca multe fete, cu varsta cuprinsa intre 20-26 de ani vor sa ajunga la satenul nostru, adica blondul acesta inchis care este intr'adevar o culoare superba! Nu ai precizat vasta!
Dar oricum ce'a fost de spus am spus! Bafta>:D

| Special_girl a răspuns:

Da, imi place mult culoarea blondului deschis.

Uite aici cateva sfaturi pentru ingrijirea parului vopsit blond:

Pentru a da stralucire parului blond, fierbe flori de musetel timp de 30 de minute si lasa sa se raceasca.Strecoara si aplica pe par inaintea samponarii, apoi lasa sa actioneze 5 minute si limpezeste.

Pentru a mentine stralucirea parului vopsit, pune in apa de limpezit putin otet de mere si foloseste produse de ingrijire pentru par vopsit

Masca pentru toate tipurile de par: o banana zdrobita, 1 lingura ulei de floarea-soarelui, 1/2 lingura suc proaspat de lamaie.
Aplica pe parul uscat, lasa sa actioneze 30 de minute si spala cu sampon.
Pentru a da mai multa stralucire parului vopsit, amesteca o parte otet cu trei parti ulei de floarea- soarelui. Lasa amestecul pe par timp de 5 minute, apoi spala si limpezeste ca de obicei.

| AT a răspuns:

Eu zic ca dawinkingwinking