| anonim_4396 a întrebat:

Am un tatuaj facut din decembrie. Azi, din neatentie, in timp ce ma epilam cu IPL(lumina pulsata) am atins o particica din el. A inceput sa usture rau si particica respectica s-a umflat. Am citit pe net ca in cel mai rau caz se deformeaza sau cicatrizeaza. Dar am o oarecare teama. Vreau sa spun ca foliculul de lumina nu a ajuns direct pe el, doar o particica si am aplicat bepanten. Se poate intampla ceva mai grav? Le-am scris si celor de la salonul la care am fost.

Răspuns Câştigător
| vmalex21 a răspuns:

Probabil o fi reactionat cu vreo substanta din cerneala tatuajului(tușurile respective conțin diferite metale).In cel mai rau caz se poate decolora si va trebui cumva refăcut.De curiozitate, in ce zona a corpului este respectivul tatuaj?

| Xalion a răspuns (pentru vmalex21):

Incheietura.

| vmalex21 a răspuns (pentru Xalion):

Acolo este si pielea mai subtire...iar în cazul tau si tatuajul este încă,, fresh,, Am mai vazut la o cunostinta ceva similar.

| Xalion a răspuns (pentru vmalex21):

Deocamdata pare ok. Inca putin umflat. Cum spuneam, noroc ca nu am atins direct cu lumina tatuajul, poate doar putin. Totusi, se simte iesit din relief. daca in cel mai rau caz se decoloreaza... e foarte ok. Ma gandeam sa nu se intampla ceva mai rau, sa apara besicute sau ceva. Mersi de raspuns :3

| vmalex21 a răspuns (pentru Xalion):

In general nu apar dar cel mai bine e sa mergi la salonul unde l-ai facut si sa vada si ei.