| anaM2000 a întrebat:

Am vazut in catalogul de Avon un colier, la care pandativul este cu diamant de 0, 006 carate, descrierea spunand ca este argint veritabil si ca ofera certificat care garanteaza autenticitatea colierului. Oare nu se va mai face urat, cum se fac celelalte bijuterii? Pretul este in jur de 120 lei. Merita cumparat?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu stiu daca merita 120 lei, dar sunt foarte curios cum arata diamantul ala de 0.006 carate.

Avand in vedere ca 1 carata = 0.2 grame, rezulta ca greutatea acelui diamant este de 0. 0012 grame. Adica o miime de gram.

Probabil trebuie sa umbli si cu un microscop dupa tine daca vrei sa-l arati cuiva.

2 răspunsuri:
| xCeline a răspuns:

Cred ca e o prostie, toate bijuteriile de la Avon, Oriflame si alte firme de genul asta vor oxida mai devreme sau mai tarziu, mai mult ca sigur e o pacaleala treaba aia ca e din argint si cu nu stiu ce diamant milimetric...

| Dabking a răspuns:

Depinde de gramajul argintului, cat despre un diamant de 0.006 carate, valoreaza cam cat un servetel, ca investitie e una proasta dar daca iti place tie nu conteaza.