| Kasia a întrebat:

Ce parfum sa aleg dintre Chanel Mademoiselle si Chanel no 5? Care va place mai mult? Cu Chanel Mademoiselle sunt obisnuita insa no 5 nu am avut...nici macar nu stiu cum miroase.Voi ce ziceti?:*

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Sint complet diferite ca si miros, tip de parfum, stil.
Chanel5 e floral-aldehidic, e un parfum foarte complex, deosebit, cu personalitate, persistent dar mai degraba pentru persoane mature. E un parfum elegant, vintage insa nu e potrivit pentru oricine. Iar baietii/barbatii nu-l considera de top, sincer.
Coco Mademoiselle e chypre floral, cu arome lemnoase- citric- florale.
Este sofisticat, elegant, extrem de placut, cu proiectie buna si persistent.
Poate nu are " semnatura" lui Chanel 5 ( pe care-l recunosti imediat), dar e un parfum mult mai confortabil si mai atragator.
Depinde si ce fel de ph ai, dar eu as alege fara dubii Coco M'mselle.

Poti sa mai testezi si alte branduri; Chanel e in general overrated.

20 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Orice alegere ai face, chanel nu da gres, amandoua miros bine, iar daca vei incerca no 5, nu vei regreta

| Kasia explică (pentru Sara2):

Mersi de raspuns.as vrea totusi sa stiu daca e dulce/floral/fructat etc...

| Sara2 a răspuns (pentru Kasia):

Mie imi place enorm j`adore de la dior, este un parfum dulce floral deosebit, nu stiu insa daca iti place aceasta firma

| michelia a răspuns (pentru Sara2):

De ce clasifici firmele? J'adore e absolut superb, floral cum ai zis, dar sint unele de la Dior insuportabile ( Poison de ex sau Diorella).
Important e parfumul, nu brandul. Cam fiecare are si orientale si lemnoase si aldehidice, fructate etc, extrem de diferite intre ele.
Si daca tot vorbim acum, oricit ai crede in Chanel ca marca, cu Chanel 5 poti s-o dai in bara foarte usor. E ori la " hate", ori la " love".

| michelia a răspuns (pentru Kasia):

Daca vrei sa schimbi totusi parfumul, iti pot face niste recomandari oricind.

| Kasia explică (pentru michelia):

Chiar te rog.

| michelia a răspuns (pentru Kasia):

Citeva mai tineresti si nu asa de scumpe cum sint cele de la Chanel:
de vara: I love love si Cheap and Chic de la Moschino ( sint grozave amindoua, jucause)
de iarna : Wish de la Chopard ( e oriental dar nu extrem de puternic
Laguna de la Dali ( mai dulce, insa nu vanilat, miroase a pepene galben putin)
In2 U Her de la Calvin Klein ( oriental putin tabac)

Toate au preturi la jumatate macar fata de orice Chanel.
Le poti testa in Sephora.

| Kasia explică (pentru michelia):

Multumesc mult.

| michelia a răspuns (pentru Kasia):

Sper sa-ti placa ceva de acolo!

| Kasia explică:

Am avut Mademoiselle si imi place mult insa am vazut ca No 5 e foooarte popular si placut.V-am intrebat pentru ca nu stiu nici macar cum miroase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Gândește-te întâi cum ești tu și apoi alege-ți singură parfumul. Nu e bine să alegi după sfaturile celor care nici nu te cunosc...
Oricum, Chanel nr.5 este pentru femei mature, elegante, sofisticate.

| pisicutzamik a răspuns:

Chanel no5 am eu si sunt multumita

| EmanuelaZ a răspuns:

Chanel no. 5 este pentru o persoana mai in varsta.

| AncutaM a răspuns:

Chanel No. 5 cred este, din punctul meu de vedere mai intens si mai persistent. Acum depinde foarte mult de gusturile fiecaruia.

Eu personal prefer Chanel No. 5.
Am gasit un review foarte curpinzator aici http://parfumero.ro/chanel-no-5-eau-de-parfum/ in cazul in care mai sunt persoane interesat de acest parfum si sunt indecise.

Mademoiselle este aici: http://parfumero.ro/chanel-coco-mademoiselle-eau-de-parfum/

PS. Cele care sunteti fane Chanel. S-ar putea sa va intereseze si Chanel No. 19. :P

| honeybunny13 a răspuns:

Sa nu iti iei channel no5 pentru ca nu stiu cum sa-ti spun dar. pute este o combinatie intre trandafir si flori ylang nici coco mademoiselle nu ma prea incanta ti-as recomanda paco rabanne lady million

| DarkShaddws a răspuns:

Depinde de pielea ta...nu conteaza k miroase frumos in sticla cand pe pielea ta pute.Alege-ti un parfum care sa te regasesti in el, iar in combinatia cu mirosul pielii tale sa miroasa bine!

| Hortensia_Rata_1970 a răspuns:

Chanel mademoiselle

| Gorgan_Denisa_1993 a răspuns:

Chanel no 5

| nicoletapanait a răspuns:

Preferatul meu e chanel mademoiselle

| Lakatos_Anni_1973 a răspuns:

chanel no 5 imi place mai mult...