Întrebare recomandată | adelinna21 a întrebat:

Cum imi pot da seama daca am cumparat un parfum original? Am auzit de un fel de test in otet, dar nu stiu cum se face stie careva daca e adevarat? Sau alte trucuri pe care le stiti voi.

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Ei, te-ai lamurit pana la urma?
Sa stii ca m-am interesat si eu pe la magazinele serioase de parfumuri din oras, nu exista un test al otetului care sa confirme sau autenticitatea parfumului. Faza cu otetul e un basm.
Cica majoritatea parfumurilor contrafacute sunt invelite intr-un celofan mult mai gros decat cel care inveleste produsul original, dar pentru asta trebuiesa ai ceva experienta, cat sa stii cum arata un ambalaj original de parfum. Mi-au mai zis vanzatoarele ca trebuie sa fiu atenta la claritatea lichidului din sticla, asta se face agitand parfumul si, daca este autentic, bulele de aer ar trebui sa dispara in 10-15 sec, daca nu dispar si se face si o spuma usoara inseamna ca-i fals. Parfumul trebuie sa fie limpede, fara impuritati.
Evident, cel mai bun test este cel al rezistentei, parfumul adevarat dureaza, cel falsificat isi pierde aroma extrem de repede, intr-o ora ai si uitat ca te-ai dat cu parfum. Cel original persista.

6 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Cam are-un rost, cand cumperi un parfum frantuzesc pe care dai 200 Euro si de fapt in el s-au pus intr-o baraca-n Damaroaia arome si culori valorand 10 centi e cam ofticant, nu?
Apoi mai este vorba si despre sanatate, in mod normal un parfum de calitate are teste dermatologice facute, nu te dai cu chestii care sa-ti afecteze sanatatea, de aia platesti.
Si cel mai tare argument, parfumul original persista, il simti placut in piele chiar si a 2-a zi, ala contrafacut se evapora dupa juma de ora, de nici nu stii pe ce-ai aruncat banii.

| asasunteucesafaci a răspuns:

Da testul in otet este bun!

| BeiiBiiiyoo a răspuns (pentru asasunteucesafaci):

Dar cum se face? Ca si eu sunt curioasa happy

| adelinna21 explică:

Pai si cum se face acel test? Chiar nu stiu.

| LadyCrazy999 a răspuns:

Ceconteaza daca e natural sau nu daca iti place il folosesti si gata, nu iti irosi timpul cu teste.happy

| Jullykss a răspuns:

Bună.Îți dai seama după miros, adică mă refer cât durează-dacă e original durează și 3-4 zile și are un miros foarte puternic:*