| LovehopeTrust a întrebat:

Buna,daca vreau sa imi fac suvite albastre sau roz trebuie sa imi decolorez parul? daca da trebuie neaparat sa mi le fac la coafor sau se pot face si acasa? multumeschappy

Răspuns Câştigător
| alucianna a răspuns:

Buna!
Eu imi fac acasa suvita din aceea groasa, in breton, gen Rogue din X Men, dar fuchsia.
Daca ai parul inchis la culoare, decolorezi cu grija, iar apoi, eu folosesc tinctura de castelani sau loncolor trendy, nu mai stiu exact nuanta. Iti trebuie multa indemanare la inceput, dar dupa aceea intra in reflex. Eu as recomanda sa iei set de pensule pentru vopsea de par. Sunt la MegaImage, vreo 4 lei setul de doua, dozezi foarte bine cu ele decolorantul/vopseaua. Tinctura este 3, 4 lei, in farmacii.
Daca ai parul lung, merg si suvite, dar nu as face prea multe, ca este posibil sa iasa kithsch la prima incercare. Mai bine o suvita sau doua sa incadreze fata, cumva, sau sa faci varfurile parului, cum am vazut ca se poarta acum. Este mai simplu. Cel putin pana iti faci mana.
Si, cum spunea Rhoselynn, grija la folie. Daca nu iei de la Kallos, ia totusi ceva mai scump, ca cele ieftine se rup usor, crapa cand ambalezi suvita in ele, si te trezesti ca decolorantul atinge restul de par, iar acolo unde atinge iti iese portocaliu in caz de roz, sau vreun verde daca alegi albastru.
Spor la treaba!

| alucianna a răspuns (pentru alucianna):

Uite ca acum am si poza la profil, poti vedea ce zic. Par mai multe suvite, pentru ca se amesteca cu restul parului. Aici se vede un mov suparat, dar in lumina soarelui sau lumina artificiala puternica, se vede mai spre fuchsia, vibrant. Violet Ibiza se numeste nuanta de care ziceam, e un mov mai salbatic asa. Dar cum la mine nuantele deschise sau orice nu este negru sau saten nu tine, folosesc tinctura ca rezerva, sa nu imi omor parul cu zile. big grin Multumesc pentru funda! Ma bucur ca am ajutat. Mor de drag cand vad ca oamenii tin cont de sfaturile mele! big grin :*

6 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Daca esti blonda sau oricum un saten deschis nu o sa ai nevoie de decolorare insa daca ai parul brunet sau saten inchis este nevoie. Sincer nu iti recomand sa faci experimente singura acasa deoarece decolarantul arde parul si daca nici nu sti sa il folosesti o sa ai o matura in loc de par asa ca sincer mai bine dai niste bani dar macar sti ca ai parul sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai parul deschis la culoare, nu trebuie decolorat. In schimb, daca este mai inchis decit vrei sa-l faci, va trebui decolorat. S-ar putea si acasa, dar numai daca stii cum se face. Dupa cum ai intrebat, recomand sa nu risti si sa mergi la coafor. Macar o data sa vezi cum se face.

| Loora a răspuns:

Mai bine mergi la coafor. Eu am patit-o cu decolorantul ca m-am facut acasa laughing)

| Rhoselynn a răspuns:

Buna, decolorarea se face numai in cazul in care parul tau este saten inchis sau mai inchis de atat, pana la negru. Daca ai parul inchis, te poti decolora acasa. Cupara-ti pudra decoloranta( de la Kallos e destul de buna si ieftina) si oxidant la sticluta. Oxidantul este de 3%, 6%, 9% sau 12%. 3% inseamna ca iti deschide parul cu o nuanta. Acum depinde si ce culoare e parul tau. Nu incerca cu 12% caci este destul de probabil sa iti arzi parul si sa se rupa de la primul pieptanat. Amesteca cele 2 ingrediente si cu pasta pe care o obtii iti faci suvitele. Ideea cea mai buna pentru suvite ar fi un capison siliconat(o basca cu gauri in ea prin care iti scoti suvitele, e ieftina si gasesti la Kallos). Daca te intrebi de ce ar fi mai buna iti voi spune si de ce: in momentul in care faci suvita, si o pui peste par, ti se va decolora mai mult decat suvita pe care o vrei tu. Nu ai voie sa rasucesti suvita cu decolorant pe ea sau sa o faci coculet si sa [rinzi cu agrafa fiindca te vei decolora cu pete si din pacate nu ai cum sa rezolvi asta. Daca pui folie de aluminiu, cumpara-ti de la Kallos, caci folia de aluminiu obisnuita se incinge pe par, se umfla si sfaraie si exista mai multe sanse sa ti se arda si rupa parul decat cu orice alta metoda. La Kallos nu e scump si majoritatea saloanelor lucreaza cu aceasta firma. Este de altfel si singura firma pe care ne-a recomandat-o profa de la scoala de coafor, pentru ca e si buna si ieftina. Well spor la treaba. Daca ai vre nelamurire nu ezita sa ma intrebi. Take care.

| alee3 a răspuns:

Depinde cum iti e parul daca e mai inchis, atunci da, va trebui sa il decolorezi pentru ca atunci suvitele se vor vedea mai bine big grin