| lolalory a întrebat:

de 1 an am probleme cu parul nu mai creste varfurile sunt despicate si se ingrasa foarte repede
Ce sa fac ce remedii naturale imi dati?
Va rogg este urgent
Dau funda

Răspuns Câştigător
| AncaIoana98 a răspuns:

Buna! Anca vine in ajutor laughing
Asa cum am mai raspuns si la o alta intrebare legata de acest subiect, o sa iti dau cateva sfaturi care pe mine m-au ajutat foarte mult sa imi regenerez parul.
In primul rand, nu mai expune parul la temperaturi foarte ridicate! Fara placa sau ondulator. Daca doresti sa iti ondulezi parul, iti recomand bigudiuri, sau impletituri inainte de culcare sau peria cand il usuci.
Pentru regenerare si cresterea rapida iti recomand uleiul de argan. Il gasesti in supermarket, de exemplu la Auchan, este pana in 30 de lei si il aplici inainte sa faci dus cam cu 30-40 de minute. Insisti asupra varfurilor.
De asemenea, este foarte important sa tunzi din varfuri regulat. Depinde si cat de repede iti creste parul. Stylistul mi-a recomandat sa ma tund o data la 3 luni, dar eu imi coafez parul destul de des si este necesar sa il tund la cateva luni. Tu poti sa te tunzi o data la 4-5 luni maxim.
Rezultatele se vor vedea in timp, mult succes!

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Varfurile despicate trebuiesc taiate neaparat.
Pentru crestere, uite reteta verificata pe mine, de crestere a paului.
Inainte de spalare fa un amestec ca de maioneza din 1-2 galbenusuri de ou (depinde cat de bogat si lung ai parul) si 1-2 linguri de ulei de masline(sau ricin sau alt ulei presat la rece). Freca ambele componente si unge tot paul de la radacina pana la varfuri. Acopera-te pe cap cu o casca de baie sau ceva care sa nu absoarba uleiul (adica prosop sau alte carpe) si lasa-l asa 30 min. Apoi te speli normal si folosesti la sfarsit un balsam de par. Poti face treaba asta de ori de cate ori vrei.Parul va fi lucios, matasos si se va regenera.
Eu, cand am posibilitatea pun in "maioneza" si o fiola de gerovital cumparata de la farmacie.

| AutumnDay a răspuns:

Buna! In primul rand, ia-ti Head&Shoulders 2in1 instant relief. Este acesta, cel cu frunza de menta pe el: http://frommonawithgloss.ro/noutate-de-la-head-shoulders-instant-relief/. Ia-ti samponul in varianta mica, in cazul in care nu ti se potriveste sa nu fi dat degeaba banii pe varianta mare. Tin sa precizez ca e singurul care mi-a facut cel mai bine din cate am incercat. In al doilea rand, dupa samponare si clatire, intr-un lighean(neaparat lighean) - il umpli jumatate sau putin mai mult de jumatate cu apa si vreo doua linguri de otet normal+o lingurita de bicarbonat de sodiu alimentar, din cel normal pe care il gasesti la orice magazin si costa cam 1 leu. Bagi pana in apa sa dizolvi bicarbonatul si clatesti bine cu apa din lighean, eventual stai si cu capul in el, totul timp de 1-2 minute. Fa asta de fiecare data cand iti speli parul. Totodata, daca ai probleme cu parul gras, vei scapa de ele inca de prima data de cand vei prepara solutia cu otet si bicarbonat. Nu iti face griji pentru mirosul de otet. Acesta dispare complet din par dupa maxim 1-2 ore. Sunt fata, am parul lung pana la mijloc si imi prepar aproape de fiecare data aceasta solutie pentru parul gras si nu, nu imi ramane pic de miros de otet in ditamai parul :)

In al doilea rand, tunde-ti varfurile si foloseste masca de par sau balsam de par, unul super hidratant, cum ar fi balsamul de par acesta: http://www.1001cosmetice.ro/......rat-250-ml - citeste descrierea pe pagina. Aplici pe varfurile parului, chiar pana spre jumatate din par o cantitate de balsam cam cat o nuca, lasi cateva minute sa actioneze si clatesti. E cel mai bun din cate am incercat. Il gasesti si prin Kaufland, Carrefour si alte market-uri sau supermarket-uri :)

| R0R0 a răspuns:

Http://lyla.ro/frumusete/cum-sa-scapi-de-parul-gras/
Varfurile despicate trebuie sa le tai.Mai sus ai un link in care ti se spune cum trebuie sa ai grija de parul gras.

| kiri11 a răspuns:

Incearca produsele din gama Vivèse Senso Duo, eu cel putin sunt foarte multumite de ele.

| horansgang a răspuns:

Trebuie sa te tunzi, sa scapi de firele despicate sau iti poti cumpara produse pentru par, dar sunt cam costisitoare...

| MTSimo a răspuns:

Uite ce trebuie sa faci, in primul rand trebuie neaparat sa iti tunzi varfurile despicate, si eu am avut aceeasi problema ( doar ca eu aveam aroape tot parul ars din cauza ca foloseam placa in exces ) m-am prizat pana la umeri.Iti recomand sa te frizezi, doar cat e nevoie. Apoi poti folosi ulei de ricin, este foarte bun grabeste extrem de mult cresterea parului..si nu costa mult, doar 10 lei, de unde folosesti de vreo 6 ori.