| ๓itนpitน a întrebat:

de cateva luni am inceput sa am matreata si nu stiu de ce, inainte nu aveam nimic, dar brusc a inceput sa imi apara, am incercat toate felurile de sampon si nimic, nu stiu ce sa mai fac.
Dupa ce fac baie, imediat dupa ce se usuca putin parul vad matreata la baza firului de par, dar in restul parului nimic(sunt fata).
Cine imi poate spune cauza(in general) si cum pot scapa de matreata? Ms

6 răspunsuri:
| Zippy a răspuns:

Cauza chiar nu stiu, dar iti spun un tratament care a functionat la mine(cand aveam 10 ani 3 luni am avut matreata). Cauta un sampon anti matreata si nu il mai schimba.de fiecare data cand il vei schmba iar iti va aparea

| Zendaa a răspuns:

Trebuie sa te clatesti foarte bine cu apa, dar nu din vana, incearca apa curata.Resturile de sampon ar fi putut cauza matreata.
Daca ai folosit samponuri din supermarket nu prea cred ca vor avea vreun efect.Incearca de la farmacie, Gerovital este foarte bun.Eu am scapat de matreata.
Good luck!winking

| missdeny a răspuns:

Cea ce iti zic eu acum ti se va parea ciudat ar trebui sa iti torni niste otet pe par lasa-l acolo 5 minute apoi catestel bine.

| Florii_2470 a răspuns:

Iti apare matreata pentru ca schimbi samponurile.daca vrei sa scapi de ea. spala-te doar cu un sampon. nu le mai schimba atat.o sa vezi ca nu o sa mai ai matreata. Sper ca te-am ajutat :*

| mititik a răspuns:

Pai daca iti dai cu fixativ iti apare.alta cauza poate fi ca iti schimbi samponurile.cauta un sampon bun si nu il mai schimba.

| Roxx_4062 a răspuns:

Am avut aceeasi problema si am luat de la farmacie "Nizoral sampon", este un sampon scump, dar f bun, ai si instructiunile pe prospect. te va ajuta.:*