| Iriiiii a întrebat:

buna.de ce dupa ce ma epilez subrat cu epilatorul imi apar niste umflaturi rosii? multumesc.

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu respecți igiena locală.
Te speli în axilă (sub braț) cu apă și săpun, tamponezi cu prosopul (nu ștergi), tamponezi cu o compresă sterilă pe care ai pus spirt, capul aparatul de epilat trebuie dinainte de utilizare să fie dezinfectat (ștergi cu o compresă sterilă pe care ai pus spirt) și stric personal, după ce s-a uscat în mod natural zona, te epilezi. La final tot cu o compresă sterilă pe care ai pus spirt tamponezi zona proaspăt epilată și un gel după epilat (chiar așa îi spune) pentru închiderea porilor și hidratare.
Lama, crema, etc. sunt de modă veche. Ești fata/femeie, nu te bărbierești ca și un bărbat, ci te epilezi ca fată/femeie prin smulgerea firului de păr care crește și mai subțire, dar și mai rar, zona este mult mai deschisă la culoare!
Pa, pa.

11 răspunsuri:
| BubuLina999 a răspuns:

Pentru ca te iriti. subratul este o zona sensibila si acolo trebuie epilat cu altceva nu cu aparatul.foloseste gih, lama sau crema.

| IulianaRC a răspuns:

Buna. te iriti deoarece ai pielea sensibila incearca o crema speciala pentru asa ceva de la farmec sau elmiplant> funda?

| annyannya a răspuns:

Buna! Iti apare pentru ca te iriti. Ai putea sa te dai cu spirt dupa ce te epilezi ustura putin, dar este eficient.winking

| OrangeJuice a răspuns:

Pt ca esti sensibila.Da-te cu crema dar daca nu iti trec in maxim 2 zile nu te mai epila cu epilatorul.

| Adelinnaa a răspuns:

Deaia laughing

| MeoKidu a răspuns:

Bună!
Pentru că te iriţi... este normal
Bye

| LenaCresida a răspuns:

Hey! M-am epilat si eu sub brat cu epilatorul, si am patit exact la fel. Am incercat si cu crema de depilat, dar m-a durut tare. Apoi am aflat ca ma iritasem. Eu iti propun sa folosesti o lama de barberit. Stii tu, cum folosesc barbatii. laughing Poate o sa ti se para amuzant, dar e eficient. Nu doare. Sper ca te-am ajutat.

| zuzapitika a răspuns:

Da dar nu trebuie sa te speriihappyeste normal pentru ca radacina firului este rupta.dar acum depinde si daca ai o piele sensibilehappy:*

| Anny_7301 a răspuns:

Pai te iriti si e logic sa iti apara umflaturi dar o sa dispara dupa cateva ore sau o zi.

| ionela_5011 a răspuns:

Pentru ca te iriti...da stai linistita ca in cateve ore dispar