| Pralină a întrebat:

Bună happy De ceva vreme sunt vopsită, dar nu se prea vede culoarea deoarece am avut părul mai închis la culoare. Aș dori să mă decolorez și apoi să mă vopsesc. Credeți că decolorarea (am înțeles că e ceva oxidant de 3-6%) îmi va afecta părul rău de tot? Nu mi-e prea des oricum și nu vreau să rămân și fără ăsta. Aveți idei, soluții, propuneri despre ce aș putea face? happy Menționez că părul meu e destul de lung și are firul subțire și e moale.
Este Henna o soluție bună? Mă gândeam să o folosesc între 2 vopsiri? Sau dacă nu îmi dați niște tratamente să nu-mi cadă părul dar nici să nu mi se ducă vopseaua? Mulțumesc big grin

5 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Da, se poate sa iti distrugi parul si sa iti ia ani buni pana sa il readuci la o stare normala, Dar poti si sa ai noroc si sa iti iasa din prima... Ca sa il agresezi mai putin alege produse de calitate si nu vopsi parul imediat dupa decolorare, lasa-l putin sa isi revina, eventual aplica masti de par hidratante si regeneratoare. Chiar daca mergi la salon nu ai o garantie ca parul tau este in siguranta. Fii atenta la produsele folosite...

| PeFuga a răspuns:

Pentru o decolorare mai "blanda" poti folosi in loc de decolorant obisnuit o vopsea de par blonda de la garnier care deschide nuanta cu pana la 4 tonuri. (exemplu: http://4.bp.blogspot.com/......0-pack.png )

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Poti merge la salon, dar acolo, daca iti decoloreaza parul, nu o sa-ti faca testul si poti risca sa ai alergie la acel decolorant. Nu stiu, poate mai aplici o vopsea mai deschisa? Nu cred ca decolorantul iti afecteaza parul foarte rau, dar nu risca daca ai parul mai rar. happy

| MonstruletulDinBomboaneExpirate a răspuns:

Decolorarea este o soluție bună, dar fă-te la salon. happy

| Ana00005 a răspuns:

Nu,hena e nuantator.Isi va mai pune 'amprenta' de culoare + efectul de intarire nu e imediat.Mai bine du-te la salon, acolo au produse profesionale care nu se gasesc in magazinele obisnuite.