| Ðσℓℓɴιηנα a întrebat:

Buna happy Deci acum vreo luna jumate mi-o dat o colega o masca faciala de la Avon, si mi-a spus ca ei i-au mai trecut din cosuri. Problema e ca atunci nu aveam decat 4 cosuri pe frunte. Acum 2 saptamani, mi-a starnit dintr-o data curiozitatea masca aia, si m-am dat. Dupa ce mi-am luat-o jos dupa 10 minute mi-au aparut bubite peste tot pe fata. Cand am ajuns la scoala, i-am spus unei colege despre ce-am patit, si mi-o zis ca fata care mi-a dat masca de fapt are agnee. Acum, mai am bubite, dar mai putine. Cum as putea sa le fac sa treaca? Si daca am facut bubite inseamna ca sunt alergica sau ca am tenul sensibil?

2 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

E clar ca acea masca nu ti-a facut bine. Sigur nu a fost potrivita tipului tau de ten. NU mai folosi acea masca. Pentru bubite, poti folosi o crema hidratanta sau una cicatrizanta (gasesti in farmacii). Mergi la dermatolog pentru a-ti oferi un tratament. Este posibil sa ai si tenul sensibil (de aceea am mentionat sa mergi la dermatolog ca sa-ti spuna si ce tip de ten ai, pe langa tratamente). Spala-te mai des pe fata cu un sapun delicat cu tenul (poti folosi sapun de la Dove sau de la La Roche-Posay). Nu uita sa te demachiezi corespunzator in fiecare seara. Nu pune mana pe ele si nu incerca sa le astupi cu un strat foarte gros de fond de ten. Altadata, nu mai folosi produse recomandate de prieteni sau auzite pe la altii. Mergi direct la dermatolog pentru a-ti oferi produsele de care ai nevoie. Sper ca te-am ajutat!

| gianyg a răspuns:

Da, inseamna ca esti sensibila la o substanta activa din masca. Identifica masca si vezi ce substante are in compozitie. pe viitor e bine sa eviti acele substante. Sau sa faci niste teste la aceste substante sa vezi clar care-ti face problema. Daca nu ai cum sa afli compozitia produsului, da-mi un mail surse_gia@yahoo.com