| baiatulanonimus a întrebat:

Deci sunt o fata de 13 ani foarteee inalta. Am 1.75 si port la picior 39 - 40.Am 50 kg. Mama are 1.65 si tata are 1.84. Cat credeti ca o sa mai cresc? Nu-mi place deloc sa fiu inalta adica nimeni nu mai este din clasa ca mine. M-am gandit sa fac ceva cu inaltimea mea, sa fiu model. Am sanse? fundita.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca ai crescut considerabil pana acum, nu cred ca te vei mai inalta extrem de mult pana la varsta de 17-18 ani(cand se opreste cresterea fizica la fete). Poate vei mai creste cativa cm,dar, cel mai probabil, nu va fi o crestere spectaculoasa.In orice caz,nu-ti face probleme,esti foarte inalta comparativ cu colegii tai,care se dezvolta mai greu,dar peste cativa ani, nu este exclus sa fii intrecuta de unii dintre ei. Daca ti-ar placea o cariera ca model, poti incerca fara retineri; inaltimea si greutatea sunt extrem de potrivite.

3 răspunsuri:
| annonnimus a răspuns:

Daca vrei sa ramai la 1, 75 apucate de fumat sau fa-ti o radiografie si ti se stacneaza cresterea (mai ales de la radiografii). Sincer eu nu iti recomand pentru ca amandoua variantele sunt nesanatoase pentru tine. Si tu ai zis, tatal tau are 1, 84 deci mai mult de 1, 80 nu cred ca o sa cresti tinand cont si de inaltimea mamei tale. Pentru modeling trebuie sa ai 90-60-90, masoara-te si vezi daca ai masurile astea, daca da, este in regula. big grin

| BibiBri a răspuns:

Eu am 11 ani si am 1 67 e foarte mult pentru varsta mea dar nu este un dezavantaj sa stii ca poti fi model

| Anileda_5663 a răspuns:

Salut, avand in vedere ca ai crescut dintr`o data, maxim o sa mai cresti 3-4 centimetri, pentru ca si eu sunt ca tine, la 13 ani am avut 1, 74, iar acum la 15 ani am 1, 80 straight face si sunt cam in aceeasi situatie ca si tine. Apropo, avand in vedere ca tatal tau are 1.84 si mama 1.65, tu ar trebui sa fi cam la mijlocul inaltimilor parintilor tai, de exemplu mama mea are 1.70, iar tata 1.90 deci eu sunt la mijloc avand 1.80. Buuun, next...gandeste partea buna a lucrurilor, adica, tu iesi in evidenta prin ceva si nu esti o fata comuna, la concerte tot timpul o sa vezi mai bine(iti zic din proprie experienta) iar hainele arata foarte bine pe fetele inalte tongue. Daca doresti sa devii model, ar trebui sa mai astepti pana la 14 ani ca sa te dezvolti mai bine big grin[zic eu, tu faci cum vrei], iar intre timp poti sa te apuci de un sport pentru ca tu ai un avantaj fiind asa inalta. Eu m`am apucat de volei. Daca tie nu`ti place voleiul poti sa joci handbal sau bascket sau habar n`amlaughing. Oricum inainte de a deveni model informeaza`te pe internet ca sa nu mergi la o firma care sa-ti dea teapa si sa te minta frumos. Sper ca te-am ajutat. Bye, bye :*