| Mihaela6172 a întrebat:

Bună, după ce aplic gelul de la cerave pentru ten gras ce crema hidratanta sa folosesc? Tot de la cerave? Să iau de la farmacie sau de pe net? Nu mai îl voi folosi până nu iau și crema, mă ustura puțin fața și s-a înroșit, mă gândeam să fac ceai de galbenele, poate îmi trece.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce sens are sa aplici un gel pentru gel gras, daca vrei sa pui o crema grasa pe fata, fiindca aia hidratanta asta face: ingrasa tenul!
daca ti s-a inrosit fata de la o crema sau gel NU o mai folosii, ca esti alergica si nu i se potriveste tenului tau.
Spala-te cu apa calduta si sapun pe fata dimineata si seara si grasimea va dispare cu timpul.

| Mihaela6172 explică (pentru Violleta2022):

Am tenul gras, o fată mi-a zis că acidul hialuronic usucă tenul dacă nu aplic și o crema hidratanta după. Săpun de care să folosesc? Și de săpun se poate usca tenul din ce am citit eu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaela6172):

Apa calda si sapun DOVE sau sapun pentru bebelusi, care NU usuca nimic, dimpotriva, iti echilibreaza PH-ul fetei, care este distrus acum de ce chimicale pui pe fata.
Acidul hialuronic nu este pentru ten gras!

| Mihaela6172 explică (pentru Violleta2022):

Înțeleg cineva mi-a zis așa: Gelul curăță tenul de impurități și usucă coșurile de la cerave, acidul hialuronic nu face rău tenului, îl hidratează și curăță că au o concentrație mica de acid, din propria ei experienta ca mi spune, și ca este bun și pentru puncte negre, și spf mi-a recomandat din dm, eu nu am folosit niciodată spf

| Bia18 a răspuns (pentru Mihaela6172):

Acidul hialuronic este intr-adevar bun pentru fata, dar trebuie sa ai grija cu el, trebuie aplicat pe tenul usor umed pentru a se absorbi mai bine, altfel risti sa iti usuce pielea

| Mihaela6172 explică (pentru Bia18):

Păi da, limpezesc fața, dar tot s-a uscat puțin fața, și am luat și crema cervae pentru ten uscat

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Ce fel de gel ai folosit de la CeraVe, pentru că singurele geluri sunt cele de spălare, te speli pe față cu ele și clătești cu apă, nu le lași pe față. Trebuie să mergi numaidecât la un medic dermatolog pentru roșeață și usturime și pentru că ai nevoie de cineva să îți explice cum să folosești anumite produse, tot el îți va recomanda o cremă hidratantă potrivită tenului tău. Sper că te-am ajutat!

| Bia18 a răspuns:

Tenul tau poate fi unul sensibil. Un ten gras nu inseamna neaparat ca trebuie sa il tratezi dur. De multe ori un ten gras poate indica o problema de hidratare, chiar daca suna ciudat. Glandele tale sebacee pot produce mai mult sebum tocmai ca sa asigure o mai buna hidratare a tenului. Daca vrei sa folosesti un ceai calmant, ceaiul de musetel este mai indicat, dar ai grija sa nu il aplici fierbinte pe ten. Un alt sfat ar fi sa folosesti produse mai blande, poate chiar pentru un ten sensibil. Si eu credeam ca am un ten gras si faceam greseala de a nu mi-l hidrata corespunzator de fapt si foloseam produse foarte dure. Iti recomand de la CeraVe gelul pentru curatare hidratant si o lotiune hidratanta tot de la cerave (lotiunea nu este la fel de grasa ca si o crema).

| Mihaela6172 explică (pentru Bia18):

Eu am gelul spumant de la cerave, l am aplicat fără crema, cineva mi-a zis sa iau crema hidratanta de la cerave, pentru un ten sensibil nu știu ce să folosesc

| Bia18 a răspuns (pentru Mihaela6172):

Produsele de hidratare sunt suficiente pentru un ten sensibil. Pe asta trebuie sa pui accent. O rutina cât mai simpla, un gel și o crema sunt primi pași importanți, mai târziu după ce îți vei forma o rutina poți sa introduci niacinimida pentru un echilibru al pielii.

| Mihaela6172 explică (pentru Bia18):

Fierbinte ce are ceaiul?

| Mihaela6172 explică (pentru Bia18):

Și să continui să mă spăl cu gelul, dar sa iau și o crema tot de la cerave sa dau după ce ma spăl cu Gelul?

| Bia18 a răspuns (pentru Mihaela6172):

Daca il pui fierbinte iti arzi fata

| Bia18 a răspuns (pentru Mihaela6172):

Da. Te speli si apoi crema

| Mihaela6172 explică (pentru Bia18):

După crema trebuie sa ma clătesc?

| Bia18 a răspuns (pentru Mihaela6172):

Nu, te speli pe fata, te stergi usor cu prospul (nu iti freci fata, tapotezi prosopul pe fata) si apoi lasi crema acolo pe fata