| papushikadulcee a întrebat:

BUna! dupa cum ati vazut la intr anterioare vreau sa devin reprezentant oriflame.Am nevoie de niste detalii:1)cum primesc banii care imi revin? 2)cum primesc primul catalog?(as dori mai multe cataloage 3-4)3)unde platesc factura? 4)am 14 ani.pot face pe numele mamei? bineinteles cu consimtamantul ei.cel mai complex raspuns(din propria experienta nu luat de pe site-uri)primeste fundita extra! mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| FeliciaCorinaA a răspuns:

Si eu am fost reprezentant Oriflame si iti pot spune ca:
1. banii care iti revin ii poti lua din cei pe care ii strangi deoarece iti vine factura si vezi acolo ca daca ai cumparat produse in valoare de minim 50 de lei, iti revine un anumit procent (nu mai tin minte) din valoarea produselor. Apoi, primul catalog ti-l da cel la care te-ai inscris si trebuie sa il platesti.
2. Valoarea catalogului era, atunci cand cumparam si eu produse, de 3 lei.
3. Factura o platesti la urmatoarele banci: BRD sau Raiffeisen. Daca mai sunt altele vei afla.
4. Poti face pe numele tau, cu consimtamantul mamei tale. Eu aveam 17 ani si am facut acest lucru fara probleme.

1 răspuns:
| ioanamaria29 a răspuns:

Salut,

Te felicit pentru decizia luata de a intra in afacerea Oriflame, care vei vedea pe parcurs, iti va aduce multe beneficii. Eu sunt coordonator Oriflame, si mi-ar placea foarte mult sa faci parte din echipa mea si sa colaboram pe viitor. Imi place sa lucrez cu oameni entuziasti care stiu ce vor. Si eu am inceput cand eram de varsta ta iar in timp am castigat experienta. Cred foarte mult in afacerea Oriflame si pentru mai multe detalii legate de etapele dezvoltarii acestei afaceri iti stau la dispozitie.

Am sa iti raspund punctual la intrebari:

1. Banii pe care ii castigi din vanzare reprezinta reducerea care ti se face pe factura
Reducerile de care beneficiezi ca si reprezentant sunt:
23% pentru comanda de 50 - 249 lei; 30% pentru comanda de 250 - 499 lei; 40% pentru comanda de peste 500 lei.
Castigul tau este dat de diferenta dintre sumele incasate de la clientii tai si suma de pe factura (unde se aplica discounturile). Practic, castigi intre 23%-40% din valoarea comenzii tale. Banii efectiv ii primesti de fapt de la clientul final, care ti-a comandat produsele si le cumpara de la tine.

2. La fiecare comanda primesti catalog pentru campania urmatoare. Catalogul il poti cumpara si din sediu (costa 2 lei). La inscriere, vei ridica un starter-kit care contine catalogul si mostre.
Pentru inscriere, ai nevoie de:
- copie de buletin
- nr. de telefon
- adresa de e-mail.
Daca ai sub 16 ani, trebuie sa te inscrii pe numele mamei, si implicit vei avea nevoie de copia ei de buletin.
Nu este obligatoriu sa ai comanda la inscriere sau sa comanzi campanie de campanie (luna de luna).
Cataloagele se pot si comanda la fel ca si produsele- ei iti pun in colet doar un catalog, dar tu poti sa comanzi mai multe- exista coduri pentru set de cataloage. Alta varianta ar fi sa le cumperi direct de la sediu.

3. Factura o poti achita direct la sediu – cu card bancar (deci nu in numerar, doar cu cardul), sau la oricare din bancile BancPost, ING, GarantiBank. Pur si simplu mergi la ei cu factura si achiti.
Plata se face la 18 de la data sosirii coletului.

4. Te poti inscrie doar pe numele mamei, avand in vedere varsta ta.
P.S. Si eu am fost initial inscrisa pe numele mamei.

Iti doresc mult succes in dezvoltarea afacerii, indiferent daca vom ajunge sa colaboram sau nu.
Pentru orice alte informatii, iti stau la dispozitie la adresa de mail recrutare. oriflame@gmail.com.

O zi buna,

Ioana