| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetelor.Am parul ff gras, trebuie sa il spal din doua in doua zile, trebuie sa va zic ca il vopsesc si folosesc placa tot timpul, Ce as putea folosi sa nu mi se unga asa des?:*

8 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Spala-te mai rar de 2ori pe saptamana e ok, foloseste mai rar placa. Incearca sa iti faci masti naturale de par.

| EmaEmax a răspuns:

Hhm.uite cateva sfaturi:
1. Aplica balsamul numai la varfuri, nicidecum la radacina parului!
2.Grasimile pe care le consumi trebuie neaparat taiate de pe lista alimentelor sau reduse pe cat posibil, deoarece aceste pot fi eliminate prin glandele sebacee situate la radacina parului.

Lamaie si aloe vera - ai nevoie de 1/2 lingurita de aloe vera gel si 1 lingura de zeama de lamaie. Amesteca aceste ingrediente si adauga putin din samponul tau. Spala-te in mod normal pe par cu acesta compozitie, insa nu uita: lasa cateva minute sa actioneze si apoi indeparteaza cu apa.

Frunze de menta - Pune 1 1/2 pahare cu apa intr-un recipient. Adauga un pumn de frunze de menta si lasa-le la fiert pentru 20 de minute. Amesteca solutia si toarn-o peste samponul tau (300 ml).

Masajul - te poate ajuta la exfolierea pielii si indepartarea reziduurilor de ulei. Amesteca 1 lingura de otet de malt intr-un pahar cu apa si adauga putina sare. Foloseste 2 linguri din compozitie pentru a-ti masa scalpul, repetand tratamentul de doua ori pe saptamana. Este foarte important sa lasi sa actioneze o ora inainte de a indeparta cu apa.

Balsam cu extract de henna - amesteca extractul din frunze de henna cu 2 linguri de iaurt si putin zahar pentru a forma o pasta. Adauga putina apa, daca ti se pare ca pasta este prea densa. Aplica amestecul pe par si lasa-l sa actioneze timp de 20 de minute, dupa care indeparteaza cu apa.

Nasturel (Nasturtium officinale) - planta cu numeroase proprietati (benefica impotriva cancerului, da gust salatelor) datorita vitaminelor si mineralelor sale: fier, zinc si vitamina A. Adauga intr-un pahar cu apa, un pumn de frunze proaspete de nasturel (in cazul in care ai parul lung s-ar putea sa ai nevoie de doua ori mai multe frunze si 2 pahare cu apa) si amesteca bine. Incalzeste compozitia si pune-o la fiert timp de 10 minute, dupa care las-o la rece. Intre timp, spala-te pe par si aplica apoi solutia preparata, lasand-o sa actioneze 20 de minute inainte de a clati cu apa.

| ramonica1979 a răspuns:

Am aceeasi pb, parul ff gras, dar stii ce m-a ajutat foarte mult? Dupa baie ma clatesc pe cap cu apa si otet. Pun apa in chiuveta cat sa ma pot clati bine si mai pun un paharel de otet. Parul miroase putin a otet cateva ore, dar parul meu a ramas curat si stralucitor si nu s-a mai ingrasat asa de repede. Minune.
Sper sa functioneze si la tine, merita incercat. Succes.

| OpenYourEyes a răspuns:

Cu cat il speli mai des cu atat ti se unge mai tare.Incearca sa te speli doar de 2 ori pe saptamana.Cand il ai uns prinde-l cu un elastic si NU mai folosi placa des,pentru ca ti se va arde si se va vedea urat. happy Eu folosesc samponul Clear, pentru caderea parului, dar am citit ca este bun si pentru par gras (evident tu daca iti iei sa nu cumperi " pentru caderea parului"winking.

Numai bine.

| OpenYourEyes a răspuns:

@pink94 Spui ca iti cade foarte rau parul? Sti de ce? De la placa.Nu mai folosi placa! I-ati samponul Clear care il folosesc si eu Clear Sampon Antimatreata Protectie impotriva caderii parului.

Succes.

| pink94 a răspuns:

Am uitat sa zic ca imi cade fff mult parul

| pink94 a răspuns:

Multumesc pentru sfaturi:*

| alexandra321 a răspuns:

Am citit pe un site ca argila este foarte buna si pentru par (nu numai pentru ten)...ai putea sa incerci, uite reteta: amesteci argila cu apa, zeama de lamaie si ulei de masline, amesteci pana se obtine o pasta omogena si aplici pe par, masezi bine tot scalpul si stai cu ea 40 min dupa aia faci baie in mod normal. sper sa te ajutewinking