| anonim_4396 a întrebat:

Bună, fetelor! Peste puțin timp voi face 15 ani și vă întreb: Cum aș putea s-o conving pe mama să mă lase să mă machiez? Adică un machiaj foarte simplu să-mi evidențieze ochii, gen doar cu tuș, creion și mascara? Aproape toate fetele din clasa mea folosesc, unele chiar se machiază mai strident și eu mă simt nasol, pe din-afară. Prietena mea mi-a împrumutat trusa ei și m-am "înfrumusețat". Când mama a văzut, a zis că-mi stă super bine, dar să port numai în casă, dacă voi ieși, să mă spăl imediat. Am întrebat-o dacă îmi dă voie să mă duc așa la școală și a zis: "Într-adevăr că-ți stă bine și ești frumoasă, dar nu te las până nu faci 18 ani. Până nu faci 18 ani nu vei avea a doua gaură-n ureche, nu numai că nu te vei vopsi ci nu-ți vei face nici măcar șuvițe, nu vei ieși seara în oraș, nu vei avea voie singură cu un băiat, ci doar însoțită de prieteni cunoscuți." Ea este mai de modă veche, vrea neapărat să cresc cum a crescut și ea și nu înțelege că nu mai trăim în anii '70.
Deși eu aș vrea să fac toate astea la un moment dat 16-17 ani, nu mă va lăsa până după 18.

Deci, acum că știți cum stau lucrurile, vă cer sfatul. Fundiță!

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Una e una și două sunt mai multe. Înțeleg că îți place cum îți stă machiată, dar asta nu înseamnă că fără make-up ești hidoasă! Problema asta a ta e un piticuț pe creieraș, fără supărare.
Plus de asta, nu trebuie să te simți ciudat doar pentru că alte fete se machiază și tu nu. Eu nu ma machiez nici acum, la 22 de ani, uneori nici măcar la evenimente speciale (și nu, nu sunt marginalizată de nimeni din cauza asta, nici pocăită nu sunt, nici altceva. pur și simplu sunt pro aspectul meu natural și îmi place așa).
Adevărata problemă aici nu e machiajul sau lipsa lui, ci îmblânzirea mamei tale. Știu că vrea să te protejeze, dar trebuie să mai facă și ea câte un compromis. Încearcă să negociezi cu ea, spre exemplu promite-i că faci ceva să o ajuți (și ține-te și de cuvânt) dacă te lasă să te machiezi cum ai descris mai sus, dar nu la școală, ci atunci când ieși cu fetele în oraș. Important e să nu exagerezi și să ceri ceva imposibilul sau prea mult, ci un lucru care ar putea fi acceptat dacă mama ta ar "închide" puțin ochii, în schimbul a altceva din partea ta.
Baftă la negociat! happy

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Voi fetele tinere sunteti asa de frumoase naturale! De ce incercati sa va imbatraniti?

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Nu înțeleg cu ce te poate îmbătrâni puțin tuș, creion și mascara? rolling on the floor
Nu ziceam de machiaj "heavy" cum își dau unele pe la televizor, cu o tonă de prafuri și creme inutile pe față (alea le detest), ci doar atât să-mi evidențiez ochii. De când am dat jos "lucrarea" făcută cu ajutorul prietenei mele, nu mai suport cum arăt. Mă consider hidoasă. Îmi urăsc fața!
Vreun sfat s-o pot convinge pe mama?

| yellowalien a răspuns (pentru anonim_4396):

Una e una și două sunt mai multe. Înțeleg că îți place cum îți stă machiată, dar asta nu înseamnă că fără make-up ești hidoasă! Problema asta a ta e un piticuț pe creieraș, fără supărare.
Plus de asta, nu trebuie să te simți ciudat doar pentru că alte fete se machiază și tu nu. Eu nu ma machiez nici acum, la 22 de ani, uneori nici măcar la evenimente speciale (și nu, nu sunt marginalizată de nimeni din cauza asta, nici pocăită nu sunt, nici altceva. pur și simplu sunt pro aspectul meu natural și îmi place așa).
Adevărata problemă aici nu e machiajul sau lipsa lui, ci îmblânzirea mamei tale. Știu că vrea să te protejeze, dar trebuie să mai facă și ea câte un compromis. Încearcă să negociezi cu ea, spre exemplu promite-i că faci ceva să o ajuți (și ține-te și de cuvânt) dacă te lasă să te machiezi cum ai descris mai sus, dar nu la școală, ci atunci când ieși cu fetele în oraș. Important e să nu exagerezi și să ceri ceva imposibilul sau prea mult, ci un lucru care ar putea fi acceptat dacă mama ta ar "închide" puțin ochii, în schimbul a altceva din partea ta.
Baftă la negociat! happy

| Ruxandra15 a răspuns:

Sa-ti zic ceva.In Romania major esti considerat la 16 ani deoarece atunci raspunzi penal dar majoratul il faci la 18 ani.Eu ma machiez de la 12 ani deoarece am pistrui si nu ii suport. Incet la 13 ani am adaugat un rimel si cate putin un ruj, si un fard. Creion nu iti sfatuiesc fiindca cele care le gasesti la magazine de obicei zgarie mai bine tus dar fiindca esti incepatoare ia-ti unul tip stilou. Incepi incet ii zici ca vrei sa te dai cu rimel afara sa vezi ce zic prietenele.Mai astepti cateva luni si zici ca vrei sa iti accentuezi putin ochii si cumperi un creion maro(sa fie cu mina moale sa il poti imprastia in coltul extern, dupa ceva timp un glos(cred ca ai voie strugurel nu).Ia-le incet nu toate o data.

| anonim_4396 explică (pentru Ruxandra15):

Mama și mătușă-mea au de toate! Pe mătușa mea, spre exemplu, n-o deranjează că mă machiez. Am împrumutat de multe ori lucruri de la ea, dar m-am machiat doar în casă, pentru niște "selfie-uri". Am vrut să-mi "procur" din trusa ei câte ceva, dar mama i-a spus să nu-mi dea, că sunt prea mică. Prea mică? Am aproape 15 ani și m-aș simți oribil dacă cineva m-ar întreba eu de ce nu mă machiez și aș răspunde "Nu mă lasă mama!" crying Nu-i corect deloc!
Părinții prietenelor mele le lasă (și le lăsau) să se machieze ușor, să-și facă șuvițe la 11 ani, să-și dea a doua gaură-n ureche. Dar pe mine mama dacă mă vede vorbind cu un băiat "random" crede că-mi place de el. Și mă ia mereu cu fraza "După 18 ani o să faci cum vrei tu, până atunci asculți de mine."

| Ruxandra15 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu vreau sa imi gauresc toata urechea dar pana atunci fac cum zica ea. Eu la 13 ani deja imi faceam varfurile rosi si acum le am de la jumatea capului negre. Totusi nu mai e ca pe timpul lui Ceasca fetele se maturizeaza prea devreme. Mama ta cati ani are?