| usernamed a întrebat:

Buna fetelor! Stiti cumva masti naturale pentru hidratarea tenului in sezonul rece? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| byenkuZa a răspuns:

Masca cu avocado ...Ingrediente:
• Pulpa de avocado
• Ulei de masline extra-virgin
Mod de preparare: striveste pulpa unui avocado cu o furculita si adauga un strop de ulei de masline extra-virgin. Aplica mixtura cremoasa si omogena pe fata.
La ce ajuta: Aceasta masca nutritiva ii va da pielii tale aportul necesar de vitamine, minerale, antioxidanti necesari pentru a lupta impotriva unei ierni uscate...Masca cu galbenus de ou
Aceasta masca alcatuita dintr-un singur ingredient, si anume galbenusul de oua, este foarte buna pentru tenurile grase cu porii largi
Ingrediente
• Un galbenus de ou
Mod de preparare: sparge un ou, separe galbenusul de albus. Pune galbenusul intr-un bol si incepe sa-l bati. Cand s-a omogenizat uniform, intinde compozitia pe fata si las-o o jumatate de ora sa actioneze, inainte sa te clatesti.
La ce ajuta: Aceasta masca iti va reimprospata tenul, eliminand astfel acea imagine de ten gras, aratandu-l mai sanatos decat inainte. Iarna, aceasta masca creeaza o bariera naturala care iti va proteja pielea de vanturile taioase si inghet. ...Masca cu banana

Daca ai un ten mixt si suferi de efectele nocive ale frigului, incearca o masca hidratanta cu banane.
Ingrediente:
• Banana
• Frisca
Mod de preparare: Zdrobeste intr-un bol o banana si amestec-o cu frisca. Aplica aceasta masca dulce pe fata si las-o sa actioneze 30 minute.
La ce ajuta: Pielea ta va fi mai catifalata, hidratata, fina la atingere. In plus, combinatia delicioasa de banane cu frica te va face sa uiti de iarna friguroasa si urata de afara.
Ai grija insa ca frisca pe care o folosesti sa fie una proaspata si nu facuta din praf sau scoasa din tub...Masca pe baza de lactate

O masca pe baza de lactate este un mod simplu si eficient de a improspata un ten obosit.
Ingrediente:
• Iaurt natural
• Lapte batut
• Smantana
Mod de preparare: Amesteca intr-un bol iaurt, lapte batut si smantana si aplica compozitia pe fata. Ai grija insa sa eviti zona din jurul ochilor. Relaxeaza-te pentru 15-20 minute si apoi clateste-ti fata cu apa rece.
La ce ajuta: Aceasta masca iti face pielea mai catifelata si o intinereste. In plus, reface echilibrul PH-ului natural al pielii si te protejeaza de influentele negative ale aerului de iarna.
Foloseste aceste masti cu regularitate. Astfel iti vei proteja pielea si vei capata mai multa incredere in tine pentru a face fata cu brio zilelor mohorate de iarna.Si bine inteles sa bei foarte multa apa chiar daca e iarna apa hidrateaza foarte mult si ajuta tenul. Sper sa te ajute

1 răspuns: