| datesraluca a întrebat:

Buna fetelor.
Vreau sa ma epilez cu ceara in zona inghinala, pentru prima data, pana acum am folosit doar crema si lamasad.
Ideea este ca mi-am facut joi (nu am gasit loc mai devreme) o programare la salon si joi noaptea plec la mare. Se irita tare zona? Ar trebui sa ma epilez mai devreme? Voi ce parere aveti?
Si inca ceva...parul cam cat de mare ar trebui sa fie? Eu m-am ras vineri, si pana joi nu o sa creasca foarte mult.
Sunt cam stupide intrebarile dar nu am fost niciodata si nu stiu cum se procedeaza.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| pinkpinkbutterfly a răspuns:

Poi este tinad cont ca te-ai facut vineri, joi era bine sa te epilezi cred ca iti creste parul suficient, dar daca pleci la mare este aiure, pentru prima oara o sa iti fei greu, depinde cum reactioneaza pielea ta de obice nu e vb ca se irita, dar u facandu-te numai cu lama si crema fiind tot cam ca lama, taind parul de la suprafata el are acum radaciniile foarte groase si cand ti-l va smulce te va durea f rau si durerea va persista ceva timp, si este posibila si o iritare.Eu sincer te-as sfatui sa incerci sa te faci mai devreme, joi este foarte tarziu macar sa stai o zi sa te refaci sau daca parul nu este suficient de mare sa renunti la epilarea cu ceara acum si sa o faci dupa ce te intorci. bine asta daca poti purta costumul de baie fara sa se vada urat(parul care inceapa sa creasca sau dupa ce te faci cu lama inca sa se mai vada ceva) Dar cred ca mai bine ar fi sa te duci maine sau miercuri la epilat si incearca sa iti iei pentru acasa ceva creme care sa te ajute ca scapi mai repede de roseata, ulterioarele, umflaturi sau iritati, am mai vb cu o fata si zicea ceva de pudra mentolata buna petru iritati, eu prefer dupa epilat sa ma dau cu nivea, nu ma irit si nu persista roseala sau cu crema de galbenele eventual.Mult noroc. Sper sa fie totul ok si sa ai o vacanta superba la mara.

4 răspunsuri:
| bombonica22 a răspuns:

Buna, nu te vei irita sau invineti daca stai cum trebuie si nu ti piciorul strans sa iti faci coagulare de sange pe sub piele, conteaza ca dupa epilare acea femeie la care te duci sa te dea si cu o solutie speciala pentru a nu te irita. Ii spui tu daca uita sau asa. Deci nu iti face probleme ca nu ti se va intampla nimic daca se pricepe.
Iar lungimea parului nu conteaza acea ceara til ia cat de mic o fi.

Succes si distractie placuta la mare :*

| CherryLove a răspuns:

Eu te apreciez pentru asta. Acasa iti poti afecta grav pielea in incercarea de a te epila singura cu ceara. Este foarte bine ca mergi la salon pentru ca personalul evident o sa lucreze cu profesionalism astfel incat sa nu ti dai sufletul acolo big grin. E in regula de vineri pana joi ca daca e firul prea mic nu o sa se traga tot. Daca te faci pentru prima oara e cam nasoala treaba ca o sa te iriti cam rau avand in vedere ca te-ai facut doar cu lama si crema radacina e mai groasa. Dar poate iti trece pana urmatoarea zi pana cand ajungi pe plaja. Mult curaj :* o sa fie o experienta dureroasa dar dupa o scurta suferinta te vei bucura enorm. Ai sa vezi. Distractie placuta la mare! :*

| Sibeluca a răspuns:

Pai.in primul rand doare suuuper tare.mai ales daca e prima oara..totusi e mai bine cu cera pentru. ca smulge firul din radacina..deci..suporta si tu, Succes!tongue

| crissandu2011 a răspuns:

Depinde de pielea ta cat de sensibila este dar nu o sa te iriti prea tare a doua zi nu o sa se mai observe nimic.